सोमबार २० मंसिर २०७८

४१ वर्षका शिक्षकले आफुलाई सम्हाल्न नसक्दा…..
By admin -August 27, 20210144

जर्मनीमा एक ४१ वर्षका शिक्षकले यौ’ ‘न चा’हना मे’टाउन अर्का एक व्यक्तिको ह’ ‘त्या गरेर उनको श’री’र प’का’ए’र खा’एका छन्। हिसाब र रसायनशास्त्रका शिक्षक रहेका उनलाई गि’रफ्ता’र गरिएको छ। उनीमाथि हt त्या अभियोग लागेको छ भने उनसँग प्रहरीले थप कारण पत्ता लगाउन अनुसनधान गरिरहेको छ।

साउथ चाइना मर्निङ पोस्टका अनुसार स्टेफान टी नाम गरेका एक मेकानिकसँग उनको डेटिङ साइटमा पहिलोपटक भेट भएको थियो।तर अन्ततः भेट्न राजी भएपछि ती व्यक्तिले स्टिफनको यस्तो गरेको बताइएको छ। अनुसन्धानकर्ताले स्टि’फनको श’री’र’लाई उनले यौ चा’ह’ना मे’टा’उन पकाएर खाएको बताएका छन्।

यसअघि २० वर्ष अगाडि जर्मनीमा यस्तै घटना घटेको थियो। त्यसबेला पनि चाहना मे’टाउन एक व्यक्तिले पुरुषको यसै गरेर उनको श’री’र खा’एका थिए। त्यो घटनालाई ‘क्या’निबल अ’फ रो’टेन’ब’र्ग’ भनेर सम्झना गरिन्छ।

यो पनि : भाइलाई मिर्गौला दिएर बचाउने दाइ

शहीद धर्मभक्त राष्ट्रिय मिर्गौला प्रत्यारोपण केन्द्र, भक्तपुरको शय्याबाट ६२ वर्षीय डमप्रसाद घर्तीले टेलिफोनमा भन्नुभयो, “भाइको जीवन बाँच्यो, म यसै धन्य छु ।” उहाँले अघि थप्नुभयो, “भर्खर डाक्टरले भेटेर भाइ र तपाईंको स्वास्थ्य अवस्था राम्रो छ भन्नुभयो, धेरै खुशी लागेको छ ।”

जिल्लाको ताराखोला गाउँपालिका–४ का डमप्रसाद र उहाँको परिवारमा अहिले हराएको खुशी एकाएक फर्किएझैँ भएको छ । भाइ दुवै मिर्गौलाले काम नगरेर थलिएपछि नदुख्ने मन कुन दाइसँग पो हुन्छ र ? डमप्रसादलाई पनि त्यस्तै भइरहेको थियो । वर्ष दिनसम्मको उपचारले बीसको उन्नाइस नभएपछि उहाँका भाइ ५५ वर्षीय ओमबहादुरको शरीरमा मिर्गौला प्रत्यारोपण गर्नुपर्ने भयो । आर्थिक अभियानका माध्यमबाट खर्चको जोहो पनि भयो । कसले मिर्गौला दान गर्ने विषयमा परिवारले सरसल्लाह गरे ।

अन्ततः दाइ डमप्रसाद नै अघि सर्नुभयो, भाइको जीवन रक्षाका लागि । उहाँ आफ्नो मिर्गौला भाइलाई दान दिन तयार हुनुभयो । “भाइलाई र हामी सबै परिवारलाई राम्रो होस् भनेर मैले मिर्गौला दिएँ, यो त मेरो धर्म पनि हो”, डमप्रसादले भन्नुभयो । उहाँले मिर्गौला प्रत्यारोपणपछि चिकित्सकीय निगरानीमा रहनुभएका भाइ ओमबहादुरलाई छिट्टै पूर्णरूपमा निको होस् भनेर कामनासमेत गर्नुभयो । डमप्रसादलाई शल्यक्रियाकक्षबाट सामान्य शय्यामा सारिएको छ । उहाँका भाइ ओमबहादुरको भने सघनकक्षमै विशेष निगरानीसहित उपचार चलिरहेको छ ।

डमप्रसादले आफूलाई आराम हुँदै गएको र स्वास्थ्यमा राम्रो सुधारको महसुस भएको बताउनुभयो । ओमबहादुरका छोरा जीवनका अनुसार मङ्गलबार मिर्गौलाको सफल प्रत्यारोपण गरिएको थियो । चिकित्सक प्रेमराज ज्ञवाली नेतृत्वको टोलीले मिर्गौला प्रत्यारोपण गरेको उहाँले उल्लेख गर्नुभयो । जीवनले बुबाको स्वास्थ्य अवस्थामा पनि उल्लेख्य सुधार हुँदै गएको बताउनुभयो । “अझै एक साता अस्पतालमै राखेर बुबाको उपचार हुन्छ, डाक्टरले त्यसपछिको अवस्था हेरेर निर्णय गर्ने भन्नुभएको छ ।”

मिर्गौला प्रत्यारोपणका लागि नौ दिनअघि ओमबहादुरलाई केन्द्रमा भर्ना गरिएको थियो । उहाँमा गत वर्ष भदौमा पहिलोपटक मिर्गौलाको समस्या देखिएपछि नियमित डायलासिस हुँदै आएको थियो । “बुबाको दुवै मिर्गौला फेल भएपछि पोखराको गण्डकी अस्पतालमा लामो समय डायलासिस ग¥र्यौं”, छोरा जीवनले भन्नुभयो, “अहिले सबैको साथ, सहयोगबाट मिर्गौला प्रत्यारोपण गर्न सफल भयौँ ।”

वडा सदस्यसमेत रहनुभएका ओमबहादुरको उपचारमा अर्थाभाव भएपछि स्थानीय नवसिर्जना युवा क्लब र लोकसम्पदा अध्ययन अनुसन्धान अभियानमार्फत रु १७ लाखभन्दा बढी सहयोग जुटेको थियो । क्लबले मात्र रु १५ लाख बढी सहयोग उठाएको अध्यक्ष पूर्णभद्र न्यूरेले बताउनुभयो ।

देश विदेशबाट स्वतःस्फूर्तरूपमा आर्थिक सहयोग प्राप्त भएको उहाँको भनाइ छ । हालसम्म रु नौ लाख जति उपचारमा खर्च भइसकेको छ । मिर्गौला प्रत्यारोपण र थप उपचारमा लाग्ने खर्च बेग्लै छ । नेपालमा कुनै पनि व्यक्तिमा मिर्गौला प्रत्यारोपण गर्न परेमा उसका आफन्तले मात्र मिर्गौला दान गर्न पाउने कानूनी व्यवस्था छ ।

Post Views: 165


Last Updated on: August 28th, 2021 at 1:17 am
८६ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया