बुधबार २५ साउन २०७९

नेपालमा आयोजनामा ​​खटिएका चिनियाँ कामदारको स्थानीय नेपालीसँग झx’डxप

नेपालमा आयोजनामा ​​खटिएका चिनियाँ कामदारको स्थानीय नेपालीसँग पटक पटक झx’डx’प हु’ने गरेको छ । भर्खरै २० नोभेम्बर २०२१ को झx’डx’प भएको हो। रसुवा जिल्लाको आमछोडिङ गाविस १ मा निर्माणाधीन त्रिशूली–१ जलविद्युत आयोजनामा खटिएका ​​चिनियाँसंग ठुलो हकुबेसी र सानो हकुबेसीका स्थानीय नेपालीहरुबीच झx’डx’प भएको हो। उक्त झडपमा दुई चीनिया कामदार घाxइxते भएका हुन।

चिनियाँ कम्पनीको मागलाई लिएर निराश स्थानीय नेपाली कामदारले काम रोक्न खोजेका थिए। आयोजना र आयोजनाका लागि खटिएका सवारी साधनको साँचो खोसिएको थियो। विभिन्न आयोजनामा ​​नेपाली र चिनियाँ कामदारबीच पटक पटक झx’डx’प हुदै आएको हो।

चिनियाँले नेपालीहरूलाइ कम सम्मान देखाएको कारणले यस्तो हुँदै आएको हो। नेपालीहरुले नेपालमा काम गर्ने चिनियाँहरूको दमन र आx’क्राx’मx’क दुx’र्व’xवxहाx’र’को बारम्बार गुनासो गर्दै आएका छन्। मार्च २०२० मा लमजुङको मस्र्याङी गाउँपालिका–६ बेशीको ठुल्लोमा रहेको न्यादी जलविद्युत आयोजनामा ​​काम गरिरहेका नेपालीहरू चिनियाँहरु कामदारहरू बीच झxडx’प भएको थियो।

चिनियाँ कामदारले लकडाउनको अवज्ञा गरेको भन्दै आxक्रोxशिxत स्थानीयवासी र चिनियाँ नागरिकबीच झ’ड’प भएको थियो। चिनियाँ अधिकारीहरूबाट प्रतिशोधको डरले नेपाली अधिकारीहरू बारम्बार चिनियाँ कामदार र नेपालीबीचको बेवास्ता गर्दै आएका छ्न। नेपालीहरू प्रशासनको उदासीनता र हातमा हुने शोषको बीचबाट असन्तुष्टि उत्पन्न भएको छ। चिनियाँ कम्पनीहरूका कारण प्रायः चिनियाँ र नेपालीहरूबीच यस्तो हुने गरेको छ।


Last Updated on: December 2nd, 2021 at 2:01 pm
१६० पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया