शनिबार २३ मंसिर २०८०

मानिसले चिता’एको सबै पूरा गरिदिने दक्षिण’काली भगवती मन्दिर ! भेटी स्वरुप ॐ लेखी सबैले सेयर गरौ

दक्षिण’काली मन्दिर राजधानी काठमाडौँबाट दक्षिण भेगमा करिब १७ किमिको दुरीमा रहेको छ। यो काली’देवीको मन्दिर हो। यो मन्दिर राजा प्रताप मल्लद्वारा निर्माण गरिएको हो। यहाँ केवल एक मन्दिरमात्र नभई वनभोजका लागि अत्यन्त रमणीय र मनो”रञ्जनात्मक दृ’ष्टिले भरिएको स्थल पनि छन्। राजाहरू पनि यहाँ बर्सेनि वैशाखमा आफ्नो देवाली मनाउन आउँथे। यो शान्त वातावरणमा रमेको छ। त्यहाँ पर्यटन व्यवसाय पनि फ”स्टाउन सक्छ।

यो फ’र्पिङको मुटुस्थित ऐतिहासिक महत्त्वले भरिपूर्ण मन्दिर हो। चारैतिर हरियालीले सजिएको यो मन्दिर दुई नदीको दोभानमा छ। यो मन्दिरमा कालीको मूर्ति बोहक अन्य देवी देवताको मूर्ति पनि छन्। यो मन्दिरमा बर्सेनि हजारौं भक्तजन आफ्नो मनोकाङ्क्षा पूरा गर्न आउँछन्। मूलत: दसैंको बेला यहाँ विशेष मेला लाग्छ। दसैंको नवरात्रीमा यहाँ कैयौँ भक्तजनहरू हाँस, कुखुरा राँगो, बोकाको ब’लि दिन्छन्। यो मन्दिर धार्मिक र सांस्कृतिक दृष्टि”कोटले धनी छ। पहिलेपहिले यो मन्दिरमा देवीको मुर्तिको मुखमै नरिवल फुटाइने गरेकाले देवीका मुखाकृति केही बिग्रि”एको देख्न सकिन्छ

 


Last Updated on: May 22nd, 2021 at 1:27 am
५८९ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया