आइतबार २१ जेठ २०८०

झापा । नेपालमा आजकल हरेक दिन नराम्रा खबरहरु एकपछि अर्को गर्दै आइरहेका छन । कहिले ह त्या कहिले आ त्म ह त्या कहिले चोरी त कहिले लु ट पाट । संकटकाल सकिएपछि शान्त बनेको नेपालमा कहिलेकाही नसोचेको घटना सुन्नु पर्दा सबै नेपालीहरुलाई दुखी बनाउदै आएको छ ।

झापामा फेरि अर्को सोच्नै नसकिने घि’नला’ग्दो घटना घटेको छ । श्रीमान १५ दिन कतै काम गर्न जादा एक परिवारमा जेठाजुले बुहारी भगाएका छन्। धर्म चाहार नाम गरेका पिडित युवा मिडियामा आएर आफ्नो श्रीमती दाइले भगाएको भन्दै आफ्नो गु’ना’सो पोखेका छन् ।

क र णी गरेको आ रो प मा ८ बर्ष जेल बसेर आएका माइला दाजुले आफ्नी श्रीमती लिएर १४ दिन अगाडी बाट बेपत्ता भएको जनाएका छन् । उनले प्रहरी कार्यालयमा उजुरी दिएका छन् तर अहिले सम्म उनकी श्रीमती र दाइ फेला नपरेपछि उनि मिडियामा आएका हुन् ।आखि के हो त वास्तविक घटना ? तल भिडियोमा सबै जानकारी हेर्नुहोला ।

आमा भनेको शब्द हो जसले सबैलाई भावनाहरूले भर्दछ। नेपाली शब्दकोश मा आमा लाई जननी,माता,महतारी ,जन्मदिने स्त्री का पर्यायका रूपमा अर्थाइएको छ । आमा पक्कै पनि सबैको जीवनमा सबै भन्दा महत्त्वपूर्ण व्यक्ति हुन्। आमाको बच्चाको लागि पक्कै पनि कुनै कुराको तुलना गर्न सकिँदैन।

उनको माफीको स्तर अपरिवर्तनीय छ। एउटी आमा कुनै पनि गल्तीलाई क्षमा गर्न सक्षम छ। आमा सबैको जीवनमा सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण महिला हुन्। एउटी आमाले आफ्नो बच्चाको लागि खुसीको त्याग गर्छिन्। अरू कसैले पनि आफ्ना बच्चाहरूको लागि आमाले जस्तै हेरचाह गर्न सक्दैनन्।

सबै भन्दा पहिले, आमाहरू अत्यधिक जिम्मेवार महिला हुन्। तिनीहरू निश्चित रूपमा एक बच्चाको पालनपोषण मा एक धेरै महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छन्। सब भन्दा उल्लेखनीय कुरा, आमाहरू बच्चाको दृष्टिकोण निर्धारित गर्न ठुलो भूमिका खेल्छन्। भविष्यमा बच्चा राम्रो होस् वा खराब, आमामा निर्भर गर्दछ।

आमाले सिकाउनुभएको नैतिक मूल्यमान्यताहरूले सम्भवतः ठुलो भूमिका खेल्छन्। व्यक्ति प्रायः बुढेसकालसम्म उनीहरूको आमाको मान याद गर्दछ। त्यस कारण, समाजको भलाइको लागि आमा जिम्मेवार हुनुहुन्छ। समाजको भविष्य ठुलो रूपमा आमाको शिक्षणको परिणाम हो।

आमाहरू आफ्ना बच्चाहरूसँग गहिरो सम्बन्ध साझेदारी गर्दछन्। यो जडान निश्चित रूपमा अरू कोहीले मिल्दैन। बुवाहरू पनि बुझ्ने प्रकारको स्थापना गर्न असफल। यस जडानको उत्पत्ति बाल्यावस्थाबाट हुन्छ।

सबैभन्दा उल्लेखनीय कुरा के छ भने, एउटी आमाले आफ्नो शिशु बच्चालाई कुराकानी बिना नै बुझ्न सक्दछ। यसले निश्चित रूपमा आमा र बच्चाको बिचमा बलियो भावनात्मक सम्बन्ध विकास गर्दछ। यस्तो देखिन्छ कि आमाले हामीलाई भोक लागेको महसुस गर्न सक्दछन्।

आमाहरू पनि परिवारको भावनात्मक मेरुदण्ड हुन्। तिनीहरू परिवारमा सबैको भावनालाई समर्थन गर्छन्। परिवारका सदस्यहरूले निश्चित रूपले चिन्ता बिना नै आमालाई उनीहरूका भावनाहरू बताउन सक्छन्।

एक व्यक्ति आमासँग लगभग सबै गोप्य कुरा साझा गर्न सक्दछ। यो किनभने माउहरू आफ्नो परिवार सँग ठुलो स्तर मा विश्वास राख्दछन्। यसबाहेक, आमाहरूसँग अत्यन्तै क्षमा गर्ने स्वभाव हुन्छ। तसर्थ, गल्ती पनि एक आमासँग साझा गर्न सकिन्छ। तर सानातिना झुट बोले’का छन् त्यसलाई ठुलो बिषय बनाउनु भने हुदैन । तेस्तै आमाले छुँदा हाँसेको यो बच्चाको भिडियो हेर्नुहोस :-


Last Updated on: January 3rd, 2022 at 12:17 pm
१३४ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया