बुधबार ०४ जेठ २०७९

खोटाङमा चारदिन अघि घरबाट निस्कीएका राई जंगलको ओडारमा मृ त फेला
जेठोखबर

खोटाङ । खोटाङमा एक व्यक्ति जंगलको ओडारभित्र मृ त अवस्थामा फेला परेका छन् । चार दिनअघि घरबाट निस्केर हिडेदेखि नफर्किएका किन्दरमान राई  (शुक्रबार) मृत अवस्थामा भेटिएका हुन् ।

स्थानीय बासीका अनुसार अनुसार दिप्रुङ चुईचुम्मा गाउँपालिका वडा नम्बर ३ छोरम्बु याङ्सोलाका ५४ वर्षीय किन्दरमानको खोजतलासमा प्रहरी र स्थानीय जुटेको थियो ।

उनी जानसक्ने सम्भावित नाता गोता, इष्टमित्रलगायत सबै ठाउँमा खोज्दा पनि नभेटिएपछि बन जंगल भिर पाखा खोज्दै जाँदा ओडारभित्र भेटिएका हुन् ।

यही माघ ३ गतेदेखि घरबाटै निस्कीएपछि सम्पर्कबिहीन भएको स्थानीय किशन राईले जानकारी दिए ।

राईका अनुसार मृतक राईले घरबाट निस्कदा लगाएको खरानी रङको ज्याकेटसमेत घटनास्थल नजिकै खोलेर राखिएको अवस्थामा भेटिएको छ ।

ट्र्याकसुट लगाएका किन्दरमानमो टाउको ओडारभित्र र दुवै खुट्टा बाहीर देखिने गरी भेटिएको छ । उनले लगाएको गम बुटपनि नजिकै फेला परेको छ ।

यता प्रहरीले भने घटनाबारे थाहा नभएको जनाएको छ । ‘अहिलेसम्म जानकारी आएको छैन’ जेठोखबरसँग टेलीफोनमा कुरा गर्दै जिल्ला प्रहरी कार्यालय खोटाङका प्रमुख डीएसपी उमेश लम्सालले भने, ‘उसो भए अब हामी बुझ्छौँ ।’जेठोखबर बाट साभार गरेका हौ

नेपालमा भिडियो सेयरिङ प्लेटफर्म टिकटक (सामाजिक सञ्जाल) का प्रयोगकर्ता बढेसँगै यसको दुरू,पयोग पनि बाक्लिएको पाइएको छ। रमाइलो गर्ने र भाइरल हुने बहानामा केही व्यक्तिले जथाभाबी भिडियो बनाएर ‘अपलोड’ गर्दा व्यक्तिगत र संगठ,नात्मक गोप,नीयता उदां*गो भइरहेको प्रहरीको ठहर छ।

नेपाल प्रहरीको साइबर ब्युरोका अनुसार कार्यालयभित्रै भिडियो बनाउने, बैंकका कर्मचारीले फाइल, पैसा र डकुमेन्टजस्ता सामग्री भिडियोमार्फत सार्वजनिक गर्ने, प्रहरी र नेपाली सेनाको बर्दीको प्रयोग गर्ने, ड्युटीमै भिडियो बनाउने, चित्त नबुझेका व्यक्तिको अ;श्ली,ल भिडियो अपलोड गरिदिने प्रवृत्ति बढेको छ।

एसपी रायले टिकटकबाटै गोपनीयता भं’गमात्र होइन, ठ,गीसमेत हुन थालेपछि प्रहरीले प्रयोगकर्तामाथि निगरानी बढाएको बताए। उनले कोहीप्रति प्रति;शोध राखी वा जानाजान चारित्रिक ठेस पु¥याउनेलाई प्रहरीले कारबाही गरेको जानकारी दिए।

सामाजिक सञ्जालको जन्जालमा फस्दा केही व्यक्तिलाई आर्थिक, सामाजिक र व्यक्तिगत रूपमा चोट पुग्ने गरेको छ।सामाजिक सञ्जालबाट ठगिएकाबाट एक सातामा ५० वटाको हाराहारीमा उजुरी ब्युरोमा दर्ता हुन्छन्। उजुरीका आधारमा प्रहरीले कारबाही प्रक्रिया अघि बढाउने तथा व्यक्तिको आइडी ब्लक गरिदिनेजस्ता उपचार गर्दै आएको छ।

एसपी रायका अनुसार सरकारी कर्मचारीले समेत कार्यालयमा काम गर्दैगर्दा टिकटक बनाउने प्रवृत्ति बढेको छ। प्रयोगकर्ताले लामो भिडियो वा अडियोलाई इडिट तथा ‘कट’ गरी टिकटकमा अपलोड गर्छन्। फागुन १ गते बाट ब;न्द हाेस भन्नि हामी चाहान्छौँ छिटै हाेस नेपालमा पनि छिकटक ब:न्द ।

 


Last Updated on: January 22nd, 2022 at 3:31 pm
१३० पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया