शुक्रबार १६ मंसिर २०७९

काठमाडौं ।

गत १५ अगस्ट, २०२१ अर्थात् अफगानिस्तानमा तालिबानले आ ’क्र ’ म ण ग’र्दा राष्ट्रपति असरफ घानी आफ्नै देशबाट भागेका थिए । उनलाई युएईले शरण दिएको थियो ।

तर अर्को तर्फ युक्रेनका राष्ट्रपति भेलोडिमिर जेलेन्स्की छन्, जो आफ्नो सेना महाशक्ति रुससँग लामो समयसम्म ल ’ड्न सक्दैन भन्ने थाहा पाएर पनि घुँडा टेक्न अस्वीकार गरिरहेका छन् ।

जेलेन्स्कीले युक्रेनको सुरक्षाका लागि अमेरिकी प्रस्तावलाई पनि सिधैं अस्वीकार गरिरहेका छन् । अमेरिका उनलाई देश छोडेर भाग्न भनिरहेको छ तर उनी मानिरहेका छैनन् ।अमेरिकाले रुसी आ’ क्र’ म’ण का बीच युक्रेनी राष्ट्रपति भेलोडिमिर जेलेन्स्कीलाई देशबाट भगाउने प्रस्ताव गरेको थियो । यद्यपि, जेलेन्स्कीले त्यसलाई अस्वीकार गर्दिए । उनले लड्नका लागि सवारी होइन, ह’ ति’ यार चाहिन्छ भन्ने बयान दिएका छन् ।

अमेरिकाले यसअघि नै प्रस्ताव दिएको खबर बाहिर आएको थियो । अमेरिकी गुप्तचर एजेन्सी सीआईएका निर्देशक विलियम जे बर्न्सले जेलेन्स्कीलाई जनवरीमा भेटेका थिए । यस क्रममा उनले राष्ट्रपतिलाई सुरक्षाका विषयमा गम्भीर चेतावनी पनि दिएका थिए । त्यसपछि, रूसी पक्षबाट घटनाक्रम द्रुत गतिमा बढ्यो र अब कीभ कब्जाको लागि ल’डा’ई अन्तिम चरणमा पुगेको छ ।

यो लडाइँको बीचमा अमेरिकी सरकारबाट जेलेन्स्कीलाई जुनसुकै बेला युक्रेनबाट निष्कासन गर्न अमेरिका तयार रहेको आश्वासन मिलेको छ । उनलाई रूसी सैनिकहरूद्वारा कब्जा हुन नदिन वा मारिनबाट बचाउन अमेरिका भगाउन खोज्दैछ । तर अमेरिकाको यो प्रस्तावको बीचमा जेलेन्स्कीको भिडियो सार्वजनिक भएको छ ।

जेलेन्स्कीले एउटा भिडियो सार्वजनिक गरेका छन् । त्यसमा उनले युक्रेनको स्वतन्त्रताका लागि अन्तिम समयसम्म ल’ड्ने स्पष्ट सन्देश दिएका छन् । भिडियोमा उनले भनेका छन्, ‘हामी सबै यहाँ छौं । हाम्रो सेना यहाँ छ। यहाँ सबै नागरिक छन्। हामी सबै यहाँ हाम्रो स्वतन्त्रता, हाम्रो देशको रक्षा गर्दैछौं, र त्यसो गरिरहनेछौं।’

यो भिडियो अघि नै जेलेन्स्कीले एक भिडियो जारी गर्दै आफू रुसी सैनिकको पहिलो निशाना र परिवार दोश्रो भएको बताएका थिए । जानकारी अनुसार, अमेरिकी गुप्तचरले पहिले नै जेलेन्स्कीलाई चेतावनी दिएको थियो, उनी रुसको निशानामा छन् । रूसी गुप्त टोलीहरू जनवरीदेखि युक्रेनमा भएको पनि खुलेको छ ।


Last Updated on: February 27th, 2022 at 11:59 am
९३ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया