शनिबार २८ साउन २०७९

काठमाडौँ । यो त्यो क्षण हो जुन १८ महिनाको छोरा काखमा लिएर शोकाकुल युक्रेनी आमाबाबु रुसी गोलाबारीबाट बालकको मृत्यु भएपछि आफ्नो छोराको मृत शरीरमा रुँदै अस्पताल पुगेका थिए ।

जसरी रुसको आक्रमणमा कम्तिमा आठ युक्रेनीको मृत्यु भएको थियो । शनिबार सहमति भएको युद्धविरामको केही मिनेटमै रुसी सेनाले युक्रेनको दोस्रो सहरमा गोली हानेपछि दक्षिणी सहर मारिउपोलमा किरिल नाम गरेका १८ महिनाका बालकको मृत्यु भएको थियो ।

किरिलकी विध्वंसक आमा मारिना यात्स्को र उनको प्रेमी फेडर पछि शोकमा देखिएका थिए, जब उनीहरूले घेरामा परेको सहरमा स्ट्रेचरमा राखिएको आफ्नो छोराको निर्जीव शरीरलाई अँगालो हालेका थिए । र हिजो, युद्धको अहिलेसम्मको सबैभन्दा पीडादायी दृश्यहरूमा, मोर्टार आक्रमणमा मारिएकाहरूको शव सडकमा अचल अवस्थामा रहेको देखियो ।

तिनीहरूको छेउमा सुटकेसहरू प्याक गरिएका थिए जुन उनीहरूले आशा गरे कि सुरक्षाको यात्रा हुनेछ । सामानको बीचमा घरपालुवा जनावर वाहक पनि थियो । कीभबाट १२ माईल टाढा रहेको इरपिन शहरमा पुटिनको सेनाले गरेको आक्रमणमा मारिनेमा एउटै परिवारका तीन सदस्य पनि थिए ।

डरलाग्दो तस्बिरहरूले आमा, बुबा, हजुरबा हजुरआमा र बच्चाहरू रूसी फायरबाट दौडिरहेको डरलाग्दो अनुभव बेहोरेका थिए ।

काठमाडौँ । यो त्यो क्षण हो जुन १८ महिनाको छोरा काखमा लिएर शोकाकुल युक्रेनी आमाबाबु रुसी गोलाबारीबाट बालकको मृत्यु भएपछि आफ्नो छोराको मृत शरीरमा रुँदै अस्पताल पुगेका थिए । जसरी रुसको आक्रमणमा कम्तिमा आठ युक्रेनीको मृत्यु भएको थियो ।

शनिबार सहमति भएको युद्धविरामको केही मिनेटमै रुसी सेनाले युक्रेनको दोस्रो सहरमा गोली हानेपछि दक्षिणी सहर मारिउपोलमा किरिल नाम गरेका १८ महिनाका बालकको मृत्यु भएको थियो ।

किरिलकी विध्वंसक आमा मारिना यात्स्को र उनको प्रेमी फेडर पछि शोकमा देखिएका थिए, जब उनीहरूले घेरामा परेको सहरमा स्ट्रेचरमा राखिएको आफ्नो छोराको निर्जीव शरीरलाई अँगालो हालेका थिए । र हिजो, युद्धको अहिलेसम्मको सबैभन्दा पीडादायी दृश्यहरूमा, मोर्टार आक्रमणमा मारिएकाहरूको शव सडकमा अचल अवस्थामा रहेको देखियो ।

तिनीहरूको छेउमा सुटकेसहरू प्याक गरिएका थिए जुन उनीहरूले आशा गरे कि सुरक्षाको यात्रा हुनेछ । सामानको बीचमा घरपालुवा जनावर वाहक पनि थियो । कीभबाट १२ माईल टाढा रहेको इरपिन शहरमा पुटिनको सेनाले गरेको आक्रमणमा मारिनेमा एउटै परिवारका तीन सदस्य पनि थिए ।

डरलाग्दो तस्बिरहरूले आमा, बुबा, हजुरबा हजुरआमा र बच्चाहरू रूसी फायरबाट दौडिरहेको डरलाग्दो अनुभव बेहोरेका थिए ।

युक्रेनका राष्ट्रपति भोलोडिमिर जेलेन्स्कीकी श्रीमतीले पुटिनका सेनाले ‘चेतनपूर्वक र निन्दनीय’ रूपमा बच्चाहरूलाई मारिरहेका छन् भनी ‘भयानक सत्य बताउन’ अन्तर्राष्ट्रिय मिडियासँग बिन्ती गरेपछि यो बाहिर आएको हो । ओलेना जेलेन्स्काले इन्स्टाग्राममा पुटिनको सेनाले फेब्रुअरी २४ मा आक्रमण गरेदेखि रुसीहरूले युक्रेनी बालबालिकालाई मार्दै आएको बताएकी छन् ।

उनले नेटोलाई युक्रेनमा नो-फ्लाई जोन लागू गर्न भन्दै उनले भनिन्- ‘हाम्रा बच्चाहरूलाई बचाउन, किनकि भोलि यसले तपाईंको बचत गर्नेछ । रूसी कब्जाकर्ताहरूले युक्रेनी बालबालिकालाई मारिरहेका छन् ।’ द्वन्द्वको ११औं दिनमा पुरुष, महिला र बालबालिकालाई अनावश्यक रूपमा निशाना बनाइयो र उनीहरूको छिमेकहरू भग्नावशेषमा परिणत भए । युक्रेनभरि, रेडक्रसद्वारा मध्यस्थता गरिएको युद्धविराम उल्लङ्घन गरियो र मानवीय कोरिडोरहरू बन्द गरियो । युक्रेनले अहिलेसम्म रुसको आक्रमणमा ३६ बालबालिकाको ज्यान गएको बताएको छ ।

युक्रेनका मारिउपोल र इरपिन जस्ता ठाउँहरू भयानक रूपमा परिचित हुन थालेका छन् किनकि प्रत्येक दिन थप पीडा ल्याइरहेको छ । ओभरुच सहर र मारखालिभका गाउँका आवासीय क्षेत्रहरूमा आक्रमण पछि विनाशका दृश्यहरू देखिएका छन्, जुन दुबै कीभ नजिकै छन् ।
युक्रेनको सरकारका अनुसार झण्डै एक हजार बालबालिका घाइते भइसकेका छन् भने कम्तीमा ३६ बालबालिकासहित ३३१ जना सर्वसाधारण मारिएका छन् ।

संयुक्त राष्ट्र संघका अनुसार अहिलेसम्म १५ लाख युक्रेनीले देश छोडेका छन् , जसले यसलाई दोस्रो विश्वयुद्ध पछि युरोपको सबैभन्दा छिटो बढिरहेको शरणार्थी संकट बनाएको छ ।


Last Updated on: March 8th, 2022 at 1:30 pm
१२८ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया