शनिबार ११ आषाढ २०७९

काठमाडौं । भरतपुर महानगर प्रमुखकी उम्मेदवार रेनु दाहाललाइ विजय सुवेदीले पछि पारेका छन् ।

पछिल्लो मत परिणाम अनुसार एमालेका विजय सुवेदीले ३ हजार ७५ मत प्राप्त गरेका छन् । उता रेनुले भने ३ हजार ४६ पाएकी छन् ।

साथसाथै उता स्वतन्त्र उम्मेदवार जगन्नाथ पौडेलले १ हजार ३७ मत पुर्याएका छन् ।

महानगरको उपमेयरमा भने कांग्रेसका चित्रसेन अधिकारी ३ हजार ३ सय १ मत सहित अगाडि छन । उनीपछि एमालेको समर्थन रहेको राप्रपाकी उम्मेदवार हिमला गुरुङको मत रहेको छ । उनको मत २ हजार ४ सय ५ आएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

हेटौंडा : मकवानपुरको भीमफेदी गाउपालिकाको अध्यक्षमा पुन: नेकपा एमालेका हिदम लामा निर्वाचित भएका छन् । आइतबार राति सम्पन्न मतगणना अनुसार अध्यक्ष लामाले ५५९१ मत प्राप्त गरे । निकटतम प्रतिस्पर्धी गठबन्धन दल (नेकपा माओवादी केन्द्र)का बद्रीबहादुर स्याङ्तानले ५२०९ मत मात्र प्राप्त गरे ।

यस्तै गाउँपालिकाको उपाध्यक्षमा भने गठबन्धन दल (नेपाली कांग्रेस) का सञ्जीव श्रेष्ठ विजयी भएका छन् । उनले ५३१५ मत प्राप्त गर्दा निकटतम प्रतिस्पर्धी नेकपा एमालेकी पार्वती राना १६ मतले पराजित भइन् । उनी दास्रो कार्यकाल उपाध्यक्ष लडेकी थिइन् ।

काठमाडौं । २५ सय ६६ औं बुद्ध जयन्ती आज (साेमबार) विभिन्न कार्यक्रम गरि मनाइदै छ ।

लुम्बिनीमा ईसापूर्व ५४३ अर्थात् २५६६ वर्षअघि सिद्धार्थ गौतमको जन्म वैशाख शुक्ल पूर्णिमाकै दिनमा भएको थियो । यसै दिन उहाँले ज्ञान प्राप्त गर्नुभएको थियो भने महापरिनिर्वाण पनि यसै दिन प्राप्त गर्नुभएको थियो । राजा शुद्धोधन र रानी मायादेवीको सुपुत्रका रुपमा जन्मिएका सिद्धार्थ २९ वर्षको उमेरमा घरबार र दरवार त्यागी ज्ञानको खोजीमा लाग्नुभयो ।

६ वर्षको ध्यानपछि ३५ वर्षको उमेरमा भारतको बोधगयामा वैशाख शुक्ल पूर्णिमाकै दिन सिद्धार्थ गौतमलाई बुद्धत्व प्राप्त भएपछि भगवान् बुद्धका रुपमा उहाँले प्रसिद्धि पाउनुभयो । वैशाख शुक्ल पूर्णिमामा हिन्दू र बौद्ध दुवै धर्मावलम्बीले बुद्धको पूजा गरी बुद्ध जयन्ती मनाउने चलन छ ।

कोरोना महामारीबाट बच्न जारी निषेधाज्ञाका कारण बौद्ध धर्मावलम्बीले चैत्य, गुम्बा, विहार लगायत स्थलमा सीमित बौद्ध धर्मगुरु मात्र बसेर परम्परादेखि हुँदै आएको पूजा लगायत विधि मात्र पूरा गरिने जनाइएको छ ।

गत वर्ष पनि लकडाउन जारी गरिएकाले बुद्ध जयन्ती घरघर एवं चैत्य, गुम्बा, बिहारलगायत स्थलमा निश्चित धर्मगुरुमात्र जम्मा भएर पूजा आराधना गरिएको थियो ।


Last Updated on: May 16th, 2022 at 7:28 am
२६९ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया