आइतबार १२ आषाढ २०७९

धरानमा रोचक प्रतिस्पर्धा- घरि लौरौ घरि रुखको अग्रता हेर्नुस्…

धरान उपमहानगरको मतगणना चलिरहेको छ । २७ हजार ६६६ मतको गणना सकिँदासम्म रोचक प्रतिस्पर्धा चलिरहेको छ । धरानमा पछिल्लो पटक खासगरी नेपाली कांग्रेसका किशोर राई र स्वतन्त्र उम्मेदवार हर्क साम्पाङबीच रोचक प्रतिस्पर्धा चलिरहेको छ । मतगणनाको शुरुमा पहिलो र दोस्रो स्थानमा रहँदै आएका साम्पाङ केही समय तेस्रो स्थानमा रहेपनि फेरि घरि दोस्रो त घरि पहिलो स्थानमा उक्लिरहेका छन् ।

पछिल्लो परिणाम अनुसार नेपाली काङ्ग्रेसका उमेदवार राईले झिनो अग्रता लिइरहेका छन् । राईलाई स्वतन्त्र उमेदवार साम्पाङले पछ्याईरहेका छन् । काङ्ग्रेसका राईले ७ हजार ८९० मत ल्याउँदा लौरो चुनाव चिन्हमा साम्पाङले ७ हजार ८२२ मत ल्याएर ६८ मतको अग्रता लिइरहेका छन् ।

त्यसअघि राईलाई पछि पार्दै साम्पाङले अग्रता लिएका थिन् । साम्पाङले ७ हजार ७६१ मत पाउँदा किशोरले ७ हजार ७१७ मत पाएका थिए । त्यसपछि प्राप्त परिणाममा फेरि राई साम्पाङलाई पछि पार्दै पहिलो स्थानमा उक्लिएको हो ।

उपप्रमुखमा माओवादीका उमेदवार आइन्द्रबिक्रम बेघाले ८ हजार ८८६ मत ल्याउँदा एमालेका पदम लिम्बुले ८ हजार ५०८ मत पाएका छन् ।

 

काठमाडौं । असम प्रहरीकी एक महिला सब इन्स्पेक्टरले आफ्नै हुनेवाला श्रीमानलाई ठगी गरेको आरोपमा पक्राउ गरेकी छन् । नौगाउँ प्रहरी चौकीमा कार्यरत सब-इन्स्पेक्टर जुनमोनी राभाले ओएनजीसीमा कथित जनसम्पर्क अधिकारी भएको दाबी गर्ने उनको मंगेतर राणा पोगाग विरुद्ध एफआईआर दर्ता गरेकी थिइन्। हाल राणालाई नौगाउँ प्रहरीले दुई दिन प्रहरी हिरासतमा राखेर सोधपुछ गरिरहेको छ ।

केही महिनाअघि पनि यी महिला सब इन्स्पेक्टरले सत्तारुढ भाजपा विधायकलाई फोनमा कडा जवाफ दिएकी थिइन् जसको मिडियामा निकै चर्चा भएको थियो ।

जुनमोनी र राणाले गत वर्ष अक्टोबरमा इन्गेजमेन्ट गरेका थिए भने यही वर्ष नोभेम्बरमा विवाह गर्ने तयारीमा थिए । नौगाउँ प्रहरी चौकीमा परेको उजुरीका अनुसार प्रहरी नायव निरीक्षक जुनमोनीले आफूले जीवनसाथी बनाउन लागेको व्यक्ति वास्तवमा कथित ठग भएको इन्गेजमेन्टपछि मात्र थाहा पाइन् ।

 

उजुरी अनुसार, अभियुक्त पोगागले जुनमोनीलाई पहिलो भेटमा ओएनजीसीको जनसम्पर्क अधिकारीको रूपमा परिचय दिएका थिए। तर, इन्गेजमेन्टपछि जुनमोनीले यस्ता धेरै प्रमाण फेला पारिन् जसका कारण उनले मंगेतरमाथि शंका गर्न थालिन् ।

यसबारे थप अनुसन्धान सुरु गर्दा उनी धेरै ठगीका घटनामा संलग्न रहेको थाहा भयो । उनले धेरैलाई जागिर दिने झूटो बहानामा करोडौं रुपैयाँ ठगी गरेको आरोप पनि लागेको छ ।

जुनमोनी माजुलीमा पोस्टिङ हुँदा गत वर्ष जनवरीमा यी दुईको पहिलो भेट भएको थियो । राणा मजुलीकै बासिन्दा हुन् । धेरै भेटघाटपछि दुवै प्रेममा परे र केही महिनापछि परिवारको आशीर्वादमा दुवैले इन्गेजमेन्ट गरे ।

आफ्नो इन्गेजमेन्ट र ठगीको विषयमा जुनमोनी भन्छिन्, ‘म माजुलीमा तैनाथ थिएँ र २०२१ जनवरीमा भेटेँ। मेरो चिनजानका स्टेसन इन्चार्जले चिनजान गराएका थिए । उनको प्रहरी अधिकारीसँग राम्रो चिनजान थियो जसको एउटा कारण यो पनि हुन सक्छ कि उनी ठगी कार्यमा संलग्न थिए। त्यसैले पुलिसमा आफ्नो पहिचान कायम राख्नुले भविष्यमा मद्दत गर्छ भन्ने महसुस गरेको हुन सक्छ। उनको यस्तो मानसिकता हुनुपर्छ।”

उनी थप भन्छिन्, “यस चिनजानपछि उनले मलाई प्रपोज गरे। मैले भनेँ कि मलाई कुनै समस्या छैन तर परिवारका सदस्यहरूसँग कुरा गर्नुपर्छ। त्यसपछि हामी दुवैको परिवारका सदस्यहरू भेटेर कुरा पक्का भयो। केही दिनमा हाम्रो इन्गेजमेन्ट भयो । यसै बीचमा मेरो सरुवा नौगाउँमा भयो । तर यहाँ आएपछि उसको कामसँग सम्बन्धित केही कुरामा शंका लाग्यो । थोरै छानबिन गर्दा केही यस्ता कुरा थाहा भयो जसले मेरो आँखा खुल्यो ।’

जुनमोनीले कसैको नाम नलिई यो सम्पूर्ण मामिलामा आफूलाई सहयोग गर्ने तीन जनालाई धन्यवाद दिइन् जसले राणाको सम्पूर्ण जानकारी प्रमाणसहित उनीसमक्ष ल्याएका थिए ।

 

उनी भन्छिन्, “राणाले आफूलाई ओएनजीसीको जनसम्पर्क अधिकृतको रूपमा चिनाएका थिए । उनले संस्थाको सामाजिक उत्तरदायित्व अन्तर्गत ग्रामीण विकासको काम हेर्दै आएको बताए। मैले यहाँको प्रतिष्ठित कटन कलेजबाट जनसञ्चार र पत्रकारिता पनि पढेकी हुँ त्यसैले म जनसम्पर्क अधिकारीको छवि देखेर धेरै प्रभावित भएँ। त्यसैले त्यो व्यक्ति ठग हुन सक्छ भन्ने मैले एकपटक पनि सोचेकी थिइनँ।”

आरोपी राणाको ठगीबारे जानकारी दिँदै जुनमोनीले भने, ‘उनले जोसँग २५ लाख रुपैयाँ ठगी गरेका थिए, त्यही व्यक्ति आफैँ आएर राणाको सबै गल्ती बताएका थिए । यसबारे राणालाई बारम्बार सोधपुछ गर्दा सबै सत्य बाहिर आयो । उसले मलाई यति धेरै धोका दिएकोले सजाय भोग्नुपर्छ। म मायामा पागल भएर शोक गर्ने केटी होइन। मैले तुरुन्तै एफआरआई दर्ता गरें।”

नौगाउँ प्रहरीले आरोपित राणाबाट धेरै कागजात र ओएनजीसीका छापहरू बरामद गरेको दाबी गरेको छ। अरुको अगाडि आफ्नो हैसियत कायम राख्न राणाले व्यक्तिगत सुरक्षा अधिकृत र एकजना चालकलाई सधैं साथमा राख्थे।

यसै वर्षको जनवरीमा, जुनमोनी माजुलीमा तैनाथ हुँदा बिहपुरिया क्षेत्रका बीजेपी विधायक अमिया कुमार भुयानसँगको उनको टेलिफोन कुराकानी सामाजिक सञ्जालमा लीक भयो, जसले हंगामा मच्चायो।

वास्तवमा, प्रहरीले एउटा डुङ्गा जफत गरेको थियो र विधायकले जुनमोनीलाई आदिवासीहरूको पछि नलाग्न भनेका थिए। तर जुनमोनीले स्वयं विधायकलाई जिम्मेवारी सिकाउँदै उनी (विधायक) निर्वाचित प्रतिनिधि भएर कसरी प्रहरीलाई “नियम र कानुन तोड्न” भन्न सक्छन् भनी प्रश्न गरेकी थिइन् ।

वास्तवमा ब्रह्मपुत्रमा डुङ्गा दुर्घटना भएपछि सिंगल इन्जिनबाट चल्ने यान्त्रिक डुङ्गा आवतजावतमा प्रतिबन्ध लगाइएको थियो र त्यही अनुसार प्रहरीले कारबाही गरेको थियो ।

यतिबेला सामाजिक सञ्जालमा फेरि एकपटक मानिसहरुले जुनमोनीको यो साहसी कदमको तारिफ गर्दै बधाई सन्देश पठाइरहेका छन् ।

के यो घटनाले उनीहरुलाई चोट पुर्याएको छ ? यस्तो सोध्दा उनी भन्छिन्, “मैले सही गरें कि गलत गरें भनेर धेरै घण्टा बसेर सोचें। तर गल्ती गर्नेले सजाय भोग्नुपर्छ चाहे ऊ आफ्नो परिवारको सदस्य नै किन नहोस् । त्यसैले म निराश पनि छैन । मेरो माथिल्लो प्रहरी अधिकारीहरुबाट धेरै सहयोग पाएकी छु र सदैव इमानदारीका साथ आफ्नो जिम्मेवारी निर्वाह गरेकी छु । त्यसैले गल्ती गर्नेलाई उचित कारवाही होस् भन्ने कामलाई निरन्तरता दिनेछु ।”


Last Updated on: May 18th, 2022 at 6:27 pm
१२९ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया