आइतबार १२ आषाढ २०७९

काठमाडौं ४ जेठ । काठमाडौं महानगरपालिकाको वडा नम्बर २८ मा ५ सय मत गणना हुँदा नेकपा एमालेका उम्मेदवार केशव स्थापित बालेन साह भन्दा अगाडी देखिएका छन् ।

४ सय गणना गर्दा ४ मतले अगाडि देखिएको स्थापित ५ सय मतपत्रको गणना हुँदा ८ मतले अगाडि परेका हुन् ।

स्थापितको वडामा मत गणना सुरु भएसँगै स्थापितले सुरुवाती अग्रता लिएका हुन् । सुरुवातबाटै अग्रता लिएका स्थापितले ५ सयमा १३६ मत पाएका पाएका छन् । भने बालेन साहले १२८ मत पाएका छन् ।

नेपाली कांग्रेसकी उम्मेदवार सिर्जना सिंहले एक सय मत पाएकी छन् ।

काठमाडौं । रुससँगको युद्धमा युक्रेनले दक्षिणमा एउटा किल्ला गुमाएको छ । ८२ दिनदेखि रुसी सेनाको आक्रमणको सामना गर्दै आएको मारिउपोल अहिले युक्रेनको हातबाट बाहिरिएको छ । युक्रेनी सेनाको अन्तिम टुकडीले मारियुपोलस्थित अजोभास्टल स्टिल प्लान्टमा रुसी सेनासमक्ष आत्मसमर्पण गरेको दाबी गरिएको छ । २६० भन्दा बढी युक्रेनी सैनिकहरू महिनौंसम्म स्टिल प्लान्टमा थुनिएका थिए र यहाँबाट रुसी सेनामाथि प्रतिकारात्मक हमला गरिरहेका थिए।

२४ फेब्रुअरीमा रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले युक्रेनविरुद्ध युद्धको घोषणा गर्दा पहिलो दिनदेखि नै रुसी सेनाको मारिउपोलमा भीषण आक्रमण जारी थियो । रूसी सेनाको आक्रमणको कारण मारिउपोल पूर्ण रूपमा ध्वस्त भएको छ। यति धेरै दिनको भीषण युद्धपछि रुसी सेनाले मारियुपोल कब्जा गर्नुलाई पुटिनका लागि ठूलो जित मानिएको छ । मारिउपोल कब्जापछि अब अजोभ सागरदेखि खार्किवसम्म एक ठूलो क्षेत्र रूसी सेनाको कब्जामा आएको छ ।

समाचार एजेन्सीका अनुसार अजोभास्टल स्टिल प्लान्टमा २६० भन्दा बढी युक्रेनी सैनिक थिए। तीमध्ये अधिकांश नराम्ररी घाइते भएका छन् । रुसी सेनासमक्ष आत्मसमर्पण गरेपछि धेरै युक्रेनी सैनिकहरूलाई स्ट्रेचरमा लगिएको थियो। यसबाहेक, युक्रेनी सैनिकहरूलाई सातवटा बसहरूमा मारिउपोलको स्टिल प्लान्टबाट ८८ किलोमिटर टाढा रहेको ओलेनिभका सहरको एउटा कोलोनीमा लगिएको थियो।

रुसले यसलाई आत्मसमर्पण भनेको छ भने युक्रेनले आफ्ना सैनिकको ज्यान जोगाउन यस्तो गरेको बताएको छ । युक्रेनी रक्षामन्त्री ओलेक्सी रेज्निकोभले आफ्नो ज्यान बचाउनको लागि यस्तो गरिएको र युक्रेनलाई उनीहरूको आवश्यकता भएको बताए ।

रुसले मारियुपोललाई आफ्नो कब्जामा लिएको दाबी गर्दै आए पनि अहिले यो ठाउँ पूर्ण रुपमा भग्नावशेषमा परिणत भएको छ । युद्धको पहिलो दिनदेखि मारिउपोलमा रूसी सेना को भयंकर हमलाहरु चलिरहेको थियो। युक्रेनका बाँकी सहरहरूको तुलनामा यहाँ सबैभन्दा बढी विनाश भएको छ।

धेरै सुरु देखि, रूसी सेनाले मारिउपोल घेरेको थियो । युक्रेनले रुसी सेनाको बमबारीमा २० हजार भन्दा बढी नागरिक मारिएको र धेरैलाई खाना, पानी र औषधि जस्ता आधारभूत आवश्यकताहरू बिना महिनौंसम्म बाँच्न बाध्य भएको दाबी गरेको छ।

युक्रेनले पनि रुसी सेनाले प्रसूति अस्पताल र नागरिकले आश्रय लिएका थिएटरमा हवाई आक्रमण गरेको दाबी गरेको छ । युक्रेनले थिएटरमा रुसी सेनाको आक्रमणमा ६०० जनाको मृत्यु भएको दाबी गरेको छ ।

फ्रान्सेली भाइस एडमिरल (सेवानिवृत्त) माइकल ओल्हाग्रेले समाचार एजेन्सीलाई भने कि मारिउपोल युक्रेनबाट यसअघि नै गइसकेकाले पुटिनका लागि यो विजय प्रतीकात्मक मात्र हो। उनी भन्छन् अब पुटिनले डोनबासमाथि आफ्नो जित दाबी गर्न सक्छन्। तर, जसरी युक्रेनी सेनाले रुसी सेनाको सामना गरे, त्यो युक्रेनको ठूलो जित हो ।

समाचार एजेन्सीका अनुसार स्टिल प्लान्टबाट बाहिरिएका युक्रेनी सैनिकहरूलाई रुसी सैनिकहरूले खोजे र त्यसपछि रुसी-समर्थित पृथकतावादीहरूद्वारा नियन्त्रित सहरहरूमा बसमा लगे। ५० भन्दा बढी सैनिक नराम्ररी घाइते भएको दाबी गरिएको छ ।

युक्रेनी सैनिकहरूलाई बसबाट ओलेनिभका सहरको एउटा कोलोनीमा लगिएको बताइएको छ। ओलेनिभका र मारिउपोल दुबै युक्रेनको पूर्वी डोनेट्स्कका क्षेत्र हुन्। ओलेनिभका सन् २०१४ देखि रुसी समर्थित पृथकतावादीहरुको नियन्त्रणमा रहेको छ ।

समाचार एजेन्सीका अनुसार युक्रेनी सैनिकहरूलाई ओलेनिभकाको पेनल कालोनी नम्बर १२० मा राखिएको छ। यो त्यही ठाउँ हो जहाँ रूसले गम्भीर अपराध गर्ने कैदीहरूलाई राख्दथ्यो।

युक्रेनी मानवअधिकार कार्यकर्ता ल्युडमिला डेनिसोभाले रुसले ओलेनिभकाको पेनल कोलोनीमा धेरै नागरिकलाई महिनौंसम्म हिरासतमा राखेको दाबी गरेकी छन्। पूर्व सैनिक र प्रहरी यहाँ दुई महिनाभन्दा बढी समयदेखि बन्द छन् । हिरासतमा रहेका ३० जनाभन्दा बढीले मारिउपोलका मानिसहरूलाई सहयोग गरिरहेका थिए।

मारिउपोल युक्रेनको दक्षिणी भागमा अवस्थित छ र आजोभ सागरसँग जोडिएको छ र एउटा बन्दरगाह छ। मारिउपोल रुसी सेनाका लागि महत्त्वपूर्ण छ किनभने यहाँको कब्जाले यसलाई क्राइमियाबाट पूर्वी युक्रेनसम्मको भूमि मार्ग दिन्छ।

पूर्वी युक्रेन अर्थात् डोनबास यो त्यही क्षेत्र हो जसलाई रुस युक्रेनबाट अलग गर्न चाहन्छ । युद्धका क्रममा रुसले पनि आफ्नो उद्देश्य युक्रेनबाट डोनबासलाई अलग गर्ने भएको बताएको थियो।

डोनबास डोनेट्स्क र लुहान्स्कमा स्थित छ। युद्ध सुरु हुनुभन्दा दुई दिनअघि पुटिनले डोनेट्स्क र लुहान्स्कलाई स्वतन्त्र राष्ट्रको रूपमा मान्यता दिएका थिए। डोनेस्क र लुहान्स्कमा सन् २०१४ देखि रुसी समर्थित पृथकतावादीहरुको नियन्त्रण रहेको छ र उनीहरुको आफ्नै सरकार छ । डोनबासमा रुस समर्थित पृथकतावादी र युक्रेनी सैनिकहरू बीच २०१४ देखि द्वन्द्व चलिरहेको छ।


Last Updated on: May 18th, 2022 at 9:17 pm
९९ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया