आइतबार १२ आषाढ २०७९

काठमाडौं । विश्वभर मंकीपक्सका केसहरू तीव्र गतिमा बढिरहेका छन्। वास्तविक खतराको घण्टी युरोपमा बजेको छ । जहाँ पहिलो पटक मंकीपक्सका केसहरूको रेकर्ड संख्या रिपोर्ट भइरहेको छ।

युरोपमा हालसम्म करिब १०० मंकीपक्सका बिरामी फेला परेका छन् । यो प्रवृत्तिलाई गम्भीरतापूर्वक लिएर विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) ले आकस्मिक बैठक बोलाएको छ । बैठकमा धेरै विषयमा विस्तृत छलफल भएको थियो । मंकीपक्सलाई महामारी घोषणा गर्ने कि नगर्ने विषयमा पनि बहस भएको थियो ।

अहिले युरोपका ९ देश बेल्जियम, फ्रान्स, जर्मनी, इटाली, नेदरल्यान्ड्स, पोर्चुगल, स्पेन, स्वीडेन र बेलायतमा मंकीपक्स रोगले निकै प्रभाव पारेको छ । यसबाहेक अमेरिका, अष्ट्रेलिया र क्यानडामा पनि मंकीपक्सको बढ्दो केसले चिन्ता बढाएको छ। तर यी बढ्दो केसहरूको बीचमा विज्ञहरू विश्वास गर्छन् कि यो रोग महामारी बन्न सक्दैन किनभने यो कोरोना जत्तिकै छिटो फैलिने छैन। यसबाट संक्रमित हुन पनि सजिलो छैन ।

यस सम्बन्धमा रोबर्ट कोच इन्स्टिच्युटका प्रोफेसर फेबियन भन्छन् कि यो महामारी लामो समयसम्म फैलिन गाह्रो छ। यस रोगका केसहरू सजिलैसँग अलग गर्न सकिन्छ, एकै ठाउँमा रोक्न सकिन्छ। खोपहरूले पनि मंकीपक्सको प्रभावलाई उल्लेखनीय रूपमा कम गर्न सक्छ। तर डब्लुएचओका युरोपेली प्रमुख यस मंकीपक्सको बारेमा बढी चिन्तित छन्। उनका अनुसार युरोपका मानिसहरु धेरै पार्टीमा गएर गर्मीमा छुट्टी मनाउन गएमा यो रोग थप फैलिने सम्भावना हुन्छ ।

युरोपेली देशहरूमा मंकीपक्सको पहिलो केस ७ मेमा रिपोर्ट गरिएको थियो। त्यो व्यक्ति पनि नाइजेरियाबाट आएका थिए। मंकीपक्सका धेरैजसो केस अफ्रिकी देशहरूमा पाइन्छ। त्यहाँ २०१७ देखि केसहरू बढ्दै गएका छन्। तर चिन्ताजनक प्रवृत्ति यो छ कि अब युरोप पनि यो दौडमा सामेल भएको छ।

अहिलेको लागि अनुसन्धानले के देखाउँछ भने बिफर विरुद्ध प्रयोग गरिएको खोप मंकीपक्सको बिरूद्ध पनि प्रभावकारी छ। त्यो खोप ८५ प्रतिशतसम्म प्रभावकारी मानिएको छ। यसले अस्पतालमा भर्ना हुने बिरामीमा पनि गम्भीर लक्षण देखिँदैन ।

मंकीपक्सको लक्षणका बारेमा कुरा गर्दा संक्रमित भएको पाँच दिनभित्र ज्वरो आउने, कडा टाउको दुख्ने, ढाड सुन्निने, ढाड दुख्ने, मांसपेशी दुख्ने र थकान जस्ता लक्षण देखिन्छन् । मंकीपक्स सुरुमा चिकनपक्स, दादुरा वा बिफर जस्तै देखिन्छ। ज्वरो आएको एकदेखि तीन दिनपछि यसको प्रभाव छालामा देखिन थाल्छ । शरीरमा पिम्पलहरू देखा पर्छन्। हात, खुट्टा, हत्केला, खुट्टाको पैताला र अनुहारमा स-साना पिम्पल देखिन्छन्। यी पिम्पलहरू घाउ जस्तै देखिन्छन् र आफै सुक्छन् र झर्छन्।

डोटी : डोटीका स्थानीय तहका नवनिर्वाचित प्रमुखहरुले बिहीबार जिल्ला न्यायाधीश एवं प्रमुख निर्वाचन अधिकृतबाट सपथ ग्रहण गरेका छन्।

आफूले सफथ लिएपश्चात आ–आफ्नो पालिकामा उपप्रमुख लगायत अन्य निर्वाचित जनप्रतिनिधिहरुलाई सपथ खुवाउने र पदभार ग्रहण गर्ने काम भइरहेको छ।

पदभार सम्हाल्दै विभिन्न निर्णयहरु पनि गरेका छन्। शुक्रबार पदभार ग्रहण गर्दै दिपायल सिलगढी नगरपालिकाका नवनिर्वाचित नगरप्रमुख बाजिसिं खड्काले नगरभित्रका सुत्केरी महिलाहरुका लागि एम्बुलेन्स सेवा निःशुल्क गराउने र नगरभित्र सुविधासम्पन्न खेल मैदान निर्माण गर्ने निर्णय गरेका छन्।

आदर्श गाउँपालिकाका नवनिर्वाचित अध्यक्ष गणेशबहादुर खड्काले पालिकाभित्रका जेष्ठ नागरिक, महिला स्वयंसेविका, सुत्केरी महिलाहरुलाई निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा उपलब्ध गराउने र गाउँपालिकाभित्रका गरिब परिवारको पहिचान गरी उनीहरुका छोरा छोरीहरुलाई निःशुल्क शिक्षाको व्यवस्था गर्ने निर्णय गरेका छन्।

शिखर नगरपालिकाका नवनिर्वाचित नगरप्रमुख दीर्घबहादुर बलायरले पदभार ग्रहण पश्चात नगरका कर्मचारीहरुलाई निर्देशन दिँदै सूचनाको कार्यान्वयनमा जोड दिन र कार्यालय समयमा सरकारी पोशाक अनिवार्य लगाउन भनेका छन्। उनले नगरपालिकाका हरेक सार्वजनिक सूचनाहरु जनताले सहजै भेटाउने गरी स्मार्ट एप संचालन र सबै वडाका डाटा वेबसाईटमा अनिवार्य राख्न आग्रह गरे।

सायल गाउँपालिकाका अध्यक्ष धर्मराज जोशीलगायतका नवनिर्वाचित जनप्रतिनिधिहरुले समेत पदभार ग्रहण गरेका छन्। पदभार ग्रहण गर्दै अध्यक्ष जोशीले गाउँपालिकाभित्रका सुत्केरी महिलाहरुका लागि एम्बुलेन्स सेवा निःशुल्क गराउने निर्णय गरेका छन्।

केआईसिंह गाउँपालिकाका अध्यक्ष लोकेन्द्रबहादुर शाहीले पदभार ग्रहण गर्दै गाउँपालिका भित्रको स्वास्थ्य उपचारमा विशेष जोड दिने र गाउँमा बिशेषज्ञ चिकित्सकिय सेवा संचालन गर्ने निर्णय गरेका छन्।

डोटीका सबैजसो स्थानीय तहका नवनिर्वाचित प्रमख तथा अन्य जनप्रतिनिधिहरुले आजै पदभार ग्रहण गरिरहेका छन्।


Last Updated on: May 21st, 2022 at 5:33 pm
३३० पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया