बुधबार २५ साउन २०७९

काठमाडौं । चीनले आफ्नो सबैभन्दा आधुनिक र खतरनाक विमान वाहक युद्धपोत निर्माण गरिरहेको छ । स्याटेलाइट तस्बिरबाट यो खुलासा भएको हो । जसलाई प्लानेट ल्याब्स पीबीसी स्याटेलाइटले लिएको हो । यी तस्विरहरूको विश्लेषण समाचार एजेन्सी एसोसिएटेड प्रेसले गरेको हो। रक्षा विज्ञहरुको विश्वास गर्ने हो भने चीनले छिट्टै यो युद्धपोतलाई समुन्द्रमा उतार्न सक्नेछ ।

जानकारीका अनुसार चीनले आधुनिक प्रकारको ००३ विमान वाहक निर्माण गरिरहेको छ । जुन पूरा हुने चरणमा छ । यो सन् २०१८ देखि सांघाई नजिकैको उत्तरपूर्वमा रहेको जिआङ्नान शिपयार्डमा निर्माण भइरहेको छ। स्याटेलाइटले ७ जुन २०२२ मा मात्रै यसको तस्वीर खिचेको थियो। क्यारियर डेक स्याटेलाइट छविहरूमा स्पष्ट रूपमा देखिन्छ। तस्बिरको बिचमा बादल पनि आएको छ ।

Image

विमान वाहकहरूबाट पछाडिका उपकरणहरू हटाइएका छन्। पूरै डेक सुख्खा देखिन्छ। जहाजलाई पानीमा अवतरण गर्ने तयारी भइरहेको छ । समाचार एजेन्सी एपीले यसबारे चीनको रक्षा मन्त्रालयलाई सोध्दा त्यहाँबाट कुनै जवाफ दिइएन। यस युद्धपोतको प्रक्षेपणको बारेमा अहिलेसम्म कुनै घोषणा गरिएको छैन। तर आधिकारिक पत्रिका ग्लोबल टाइम्सका अनुसार यसलाई छिट्टै समुन्द्रमा अवतरण गर्न सकिनेछ ।

चीनले समुद्रमा उतारे पनि यो विमान वाहक पूर्ण रुपमा सञ्चालनमा आउन डेढ वर्ष लाग्ने अमेरिकी रक्षा मन्त्रालयको विश्वास छ । किनभने त्यसअघि त्यहाँ धेरै समुद्री परीक्षणहरू हुनेछन्। यो विमान वाहक चीनको अत्याधुनिक विमान वाहक हुनेछ। यसमा त्यही प्रविधि जडान गरिनेछ जसको पूर्ण परीक्षण हुनेछ र शतप्रतिशत पूर्ण हुनेछ।

यो चिनियाँ विमान वाहकलाई चीनको सेनाको आधुनिकीकरणको एक हिस्सा मानिएको छ। यसो गर्नुको पछाडि चीनको उद्देश्य एसियाली क्षेत्रमा आफ्नो पकड बढाउनु हो । चीनसँग युद्धपोत संख्याको हिसाबले विश्वको सबैभन्दा ठूलो नौसेना छ। तर, क्षमताका हिसाबले उनीहरू अमेरिकी नौसेनाभन्दा धेरै पछाडि छन् । तर जब विमान वाहकको संख्याको कुरा आउँछ, तब अमेरिकी नौसेना विश्वको नम्बर एक शक्तिशाली नौसेना साबित हुन्छ।

अमेरिकासँग ११ आणविक इन्धनबाट चल्ने युद्धपोत छन् । यसबाहेक अमेरिकी नौसेनासँग ९ उभयचर आक्रमण जहाज पनि छन् । जसमा आक्रमणकारी हेलिकप्टर र भर्टिकल टेकअफ लडाकु विमानहरू पनि छन्। एसियाली क्षेत्र र प्रशान्त महासागरमा अमेरिकाले आफ्नो शक्ति बढाएको देख्दा चीनले नयाँ विमान करियरमा काम सुरु गरेको हो ।

चीन वरपरका सामुद्रिक क्षेत्रलाई ६ देशले दाबी गरेका छन् । रणनीतिक हिसाबले यो समुद्री मार्ग निकै महत्वपूर्ण छ । यहाँबाट ५ ट्रिलियन डलरको विश्वव्यापी व्यापार हुन्छ । यस समुन्द्री क्षेत्रमा प्रचुर मात्रामा तेल र ग्यासको भण्डार छ। तर, शिकार र व्यापारका कारण माछाको संख्या ह्वात्तै घट्दै गएको छ । चीनले यस समुद्री क्षेत्रलाई आफ्नो दाबी गर्दै आएको छ ।

अमेरिकी नौसैनिक युद्धपोत चीनले बनाएको टापुमा पुगेका थिए । उसले त्यहाँ रहेको एयरस्ट्रिप र अन्य सैन्य अड्डाहरूको अवलोकन गरेको छ । चीनले अमेरिकाले आफ्नो भूमिमा घुसपैठ गरिरहेको बताएको छ । अमेरिकाले अन्तर्राष्ट्रिय व्यापार मार्गलाई सुरक्षित राख्न सैन्य अभ्यास गरिरहेको दाबी गरेको छ ।

चीनले हालै आफ्नो सामुद्रिक शक्ति र क्षेत्र बढाउने प्रयास गरेको छ। उनले हिन्द महासागर र पश्चिमी प्रशान्त महासागर वरिपरि आफ्नो अड्डाहरू निर्माण गर्न थालेका छन्। पछिल्लो दशकमा चीनले अफ्रिकी हर्न राष्ट्र भनिने जिबुटीमा आफ्नो बेस बनाएको छ। अमेरिका, जापानलगायत धेरै देशले यहाँ आफ्नो सैन्य उपस्थिति कायम गरिसकेका छन् ।

चीनको नयाँ विमान वाहक टाइप ००२ पछि दोस्रो स्वदेशी विमान वाहक हो। टाइप ००२ हालसालै समुद्री परीक्षणहरूमा जारी गरिएको थियो। चीनले सोभियत समयमा बनेको युक्रेनी युद्धपोत पनि मर्मत गरेको छ । यसबाहेक चीनले रुसी लडाकु विमान सुखोई–३३ को प्लेटफर्ममा आफ्नो फाइटर जेट बनाएको छ ।

 


Last Updated on: June 9th, 2022 at 5:26 pm
१४५ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया