शुक्रबार ०५ आश्विन २०८०

काठमाडौं । पाकिस्तानको बलुचिस्तानमा सेनाका शीर्ष अधिकारीहरू चढेको हेलिकप्टर बेपत्ता भएको छ । हेलिकप्टर दुर्घटना भएको टिपोर्टको हौाला दिँदै द बलुचिस्तान पोस्टले दावी गरेको छ तर यसको आधिकारिक पुष्टि हुन सकेको छैन । पोस्टले हेलिकप्टर दुर्घटनास्थलमा उद्धारकर्ताहरू अझै पुग्न बाँकी रहेको बताएको छ ।

पाकिस्तानको बलुचिस्तानमा बाढीका कारण विनाशको अवस्था छ । यहाँको लस्बेलामा बाढीपहिरो राहत कार्यमा खटिएको सेनाको हेलिकप्टर बेपत्ता भएको हो । यो हेलिकप्टरको एटीसीसँग सम्पर्क बिच्छेद भएको छ। पाकिस्तानका डीजी आईएसपीआरले ट्वीट गरेको छ- ‘पाकिस्तानी सेनाको एक उड्डयन हेलिकप्टर बलुचिस्तानको लसबेलामा बाढी राहत अभियानमा संलग्न थियो, यसको एटीसीसँग सम्पर्क बिच्छेद भएको छ।’

उक्त हेलिकप्टरमा कमाण्डरसहित ६ जना सवार थिए । यी सबै मानिसहरू बलुचिस्तानमा बाढी राहत अभियानको निगरानी गरिरहेका थिए। अहिलेसम्म हेलिकप्टरबारे कुनै आधिकारिक जानकारी आएको छैन तर अपुष्ट खबरमा हेलिकप्टर दुर्घटना भएको बताइएको छ । पाकिस्तानी प्रहरी अधिकारीले खराब मौसमका कारण खोजी अभियान रोकिएको बताएका छन् । मंगलबार बिहान फेरि खोजी सुरु भएको छ।

जानकारीका अनुसार पाकिस्तानी सेनाका कोर्प्स कमाण्डर लेफ्टिनेन्ट जनरल सरफराज अली र क्वेटास्थित १२ कोर्प्सका डीजी कोस्ट गार्डसहित पाँच अधिकारी यो हेलिकप्टरमा सवार छन् । पाकिस्तानको बलुचिस्तानमा ठूलो बाढी आएको छ । यसबाट हालसम्म १२७ जनाको मृत्यु भइसकेको छ ।

पाकिस्तानी प्रधानमन्त्री शहबाज सरिफले बाढी प्रभावित बलुचिस्तान प्रान्तको भ्रमण गरी पीडितहरूलाई उनीहरूको उद्धार र पुनर्स्थापनामा सबै सम्भव सहयोग गर्ने आश्वासन दिए। पाकिस्तानमा आइतबार अविरल वर्षा र बाढीका कारण मृत्यु हुनेको संख्या ३२० पुगेको छ ।

बलुचिस्तान प्रान्त भारी वर्षा र अचानक बाढीबाट सबैभन्दा बढी प्रभावित भएको छ। प्रधानमन्त्री शरीफले शनिबार क्वेटाको भ्रमण गरेपछि बाढीमा मारिएका वा विस्थापित भएकाहरूलाई क्षतिपूर्ति प्याकेज घोषणा गरे। विगत पाँच सातादेखि भारी मनसुनी वर्षा र अचानक आएको बाढीले पाकिस्तानको अवस्था झनै बिग्रिएको छ।

जुलाइ मसान्तदेखि परेको अविरल वर्षाका कारण नदीमा पानीको बहाव बढेको छ भने राजमार्ग र पुलमा क्षति पुगेकाले देशभरको यातायात अवरुद्ध भएको छ । प्रधानमन्त्री शरीफले बलुचिस्तानमा करिब १३,००० घर पूर्ण रूपमा ध्वस्त वा आंशिक रूपमा क्षतिग्रस्त भएको बताएका छन्, जसमा सबैभन्दा बढी मृत्यु भएको छ।

यो पछि सिन्धको पाकिस्तानको सबैभन्दा ठूलो सहर कराँची हो, जहाँ पाँच हप्तामा वर्षा सम्बन्धी घटनाहरूमा झन्डै ७० जनाको ज्यान गएको छ। राष्ट्रिय र प्रान्तीय प्रकोप व्यवस्थापन प्राधिकरण (पीडीएमए) का अनुसार खैबर पख्तुनख्वा प्रान्तमा पनि ६० जनाको मृत्यु भएको छ भने पञ्जाबमा पनि ५० जनाको मृत्यु भएको छ।

शाहबाज सरिफले प्रत्येक पीडितलाई १० लाख रुपैयाँ क्षतिपूर्ति दिने घोषणा गरेका छन् । पाकिस्तानी सेना, फ्रन्टियर कोर र पीडीएमएका उद्धारकर्मीहरूले बलुचिस्तानका सबै बाढी प्रभावित भागहरूमा उद्धार र राहत कार्य गरिरहेका छन्। यस अपरेसनमा बलुचिस्तानको लसबेला र झल मगसी जिल्लामा फसेका हजारौं मानिसलाई अहिलेसम्म उद्धार गरिएको छ ।

बाढीले क्वेटा, पिसिन, जाफ्राबाद, खुजदार, कोहलु, बरखान, लस्बेला र झल मगसी जिल्लाका करिब १३ हजार माटोले घेरिएका घरमा क्षति पुगेको छ । बाढीका कारण दुई देशबीचको रेलमार्गका विभिन्न खण्डहरू बगेका कारण पाकिस्तान र इरानबीचको रेल सेवा पनि अवरुद्ध भएको छ ।


Last Updated on: August 2nd, 2022 at 2:42 pm
२२२९ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया