सोमबार १० आश्विन २०७९

ओखलढुंगा । स्वास्थ्य चौकीको बर्थिङ सेन्टरमा नर्सिङ कर्मचारी नहुँदा एक महिलाले बाटोमै बच्चा जन्माएकी छन् । जिल्लाको सुनकोशी गाउँपालिका–९ कटुञ्जेकी लालीमायाँ खत्री रापचाले बाटोमै बच्चा जन्माएकी हुन् ।

लालीमायाँका आफन्तले सुनकोशी–९ स्थित स्वास्थ्य कार्यालयको वर्थिङ सेन्टरमा नर्सिङ कर्मचारी भए÷नभएको केहि दिन अघिदेखि नै जानकारी लिँदै आएका थिए । तर २ जना नर्सिङ कर्मचारीको दरबन्दी रहेको त्यहाँ गत श्रावण ७ गतेदेखि नै १ जना नर्सिङ कर्मचारी प्रसुति विदामा बसेको र अर्को १ जनालाई गाउँपालिकाले काजमा मुलखर्क स्वास्थ्य चौकीमा खटाएपछि नर्सिङ कर्मचारी नभएको भन्दै स्वास्थ्य चौकीले अस्पताल लैजान सुझाव दिएको थियो ।

सुत्केरी ब्यथाले च्यापेपछि उनलाई घरबाट आज (आइतबार) सामुदायिक अस्पताल सोबु्र ल्याउने क्रममा उनले बाटोमै छोरा जन्माएकी कटुञ्जे स्वास्थ्य चौकीका प्रमुख भानुभक्त बास्तोलाले जानकारी दिए । बाटोमै सुत्केरी गराउने कार्यमा स्थानीय स्वयमसेविका मुना श्रेष्ठले सहयोग गरेकी थिइन् ।

बाटोमै बच्चा जन्मिएपछि बच्चा र आमालाई आफन्तले स्वास्थ्य चौकी कटुञ्जे लगेका थिए । आमाको स्वास्थ्य अवस्था सामान्य देखिएको भएपनि बच्चाको तौल २ केजी भन्दा कम भएको र बच्चाले दूध नचुसेपछि पुनः सामुदायिक अस्पताल सोबु्र पठाइएको स्वास्थ्य चौकी प्रमुख बास्तोलाले बताए ।

यता सोही वडाका वडा अध्यक्ष हितराज कार्कीले भने गाउँपालिकाले कर्मचारी काजमा खटाएलगत्तै स्वास्थ्य चौकी व्यवस्थापन समितिमार्फत निर्णय गरेर दरबन्दी अनुसारको कर्मचारी माग गरिएको बताए ।

बेसीशहर नगरपालिकाले आर्थिक वर्ष ०७८/०७९ मा करिब ६ करोड राजश्व संकलन गरेको छ । २०७८ साउनदेखि ०७९ असार मसान्तसम्म नगरपालिकाले विभिन्न शिर्षकमा कुल ५ करोड ७९ लाख ३२ हजार नौ सय ३४ रुपैया राजश्व संकलन गरेको हो ।

गत आर्थिक वर्षमा नगरपालिकाको आन्तरिक आयतर्फ सम्पत्ति कर ३२ लाख ६५ हजार सात सय ४२ रुपैयाँ संकलन भएको नगरपालिका राजश्व शाखा अधिकृत शुशिला श्रेष्ठले जानकारी दिइन् । राजश्व आम्दानी हुने मुख्य शिर्षकहरू मध्ये घरबहाल कर ५५ लाख २३ हजार ४ सय १७ रुपैयाँ संकलन भएको छ । नगरपालिकाले गत वर्ष ३० लाख घर वहाल कर संकलनको अनुमानित लक्ष्य लिएकोमा लक्ष्यभन्दा ४० प्रतिशत बढी व्यवसाय कर संकलन भएको श्रेष्ठले बताइन् ।

यसैगरी भूमि तथा मालपोत कर ३१ लाख ६० हजार आठ सय ५१, नक्सापास दस्तुर २१ लाख ६६ हजार चार सय ७६, सिफारिस दस्तुर ३१ लाख ६७ हजार ६ सय १५, अन्य प्रशासनिक सेवा शुल्कबाट १६ लाख ६८ हजार दुई सय ४९ रुपैयाँ राजश्व संकलन भएको छ ।

सरकारी सम्पत्तिको बहालबाट प्राप्त आय ११ लाख ५३ हजार ५८ रुपैया छ भने व्यवसाय कर २० लाख ७३ हजार १ सय ५० रुपैयाँ प्राप्त भएको छ ।नगरपालिकाले प्राकृतिक श्रोत बाँडफाँट उपयोग कर मात्र २ करोड ९८ लाख ५२ हजार दुई २१ रुपैया संकलन गरेकोको संकलित कर मध्ये ६० प्रतिशत उपयोग गर्न पाउने प्रावधानअनुसार एक करोड ७९ लाख ११ हजार ३ सय ७५ रुपैया मात्र पालिकाको राजश्व आम्दानीमा समावेश भएको छ ।

यस्तै नगरपालिकाले घरजग्गा रजिष्ट्रेशन दस्तुर ६९ लाख ४३ लाख दुई सय चार र प्रदेश राजश्वतर्फ सवारीसाधन कर ८० लाख ६५ हजार तीन सय ३० रुपैयाँ प्राप्त गरेको छ ।

सोबाहेक आन्तरिक आयतर्फ न्यायिक दस्तुर, नाता प्रमाणित, व्यक्तिगत घटना दर्ता, वहाल विरौटी कर, पटके तथा साना सवारीसाधान कर, प्रशासनिक दण्ड जरिवाना र जफत, पार्किङ शुल्क, विज्ञापन कर लगायतका अन्य विविध शिर्षकमा राजश्व संकलन भएको नगरपालिकाले जनाएको छ ।

गत आर्थिक वर्षमा बेसीशहर नगरपालिकाले प्रदेश र घरजग्गा रजिष्ट्रेशन (स्थानीय) गरी कुल पाँच करोड ७० लाख ७३ हजार राजश्व संकलन गर्ने लक्ष्य राखेको थियो । लक्ष्यभन्दा करिब ९ लाख बढी राजश्व संकलन संकलन भएको छ ।

नगरपालिकाको आन्तरिक आयतर्फ अधिकांश शिर्षकमा अनुमानित लक्ष्यभन्दा धेरै राजश्व आम्दानी भए पनि मालपोत कर, प्रदेश राजश्व आम्दानी अनुमान गरेअनुसार नभएको नगरपालिकाले जनाएको छ ।

आन्तरिक आयको क्षेत्र पहिचानका साथै क्षमताको आधारमा सबैलाई करको दायरामा ल्याउन प्रयासरत रहेको नगपालिकाले आर्थिक ऐन २०७९ पारित गरी १ साउनबाट लागुसमेत गरेको छ । उक्त ऐनमा करसम्बन्धी व्यवस्था तथा विभिन्न शिर्षकमा करको दर रेट उल्लेख गरिएको छ । एने बमोजिम कर तिर्ने दायित्व भएका व्यक्ति वा सस्थालाई कुनै पनि किसिमको कर छुट नदिनेसमेत उल्लेख छ ।

बेसीशहर नगरपालिकाले चालु आर्थिक वर्ष ०७९/८० मा ६ करोड ६८ लाख ८९ हजार राजश्व आम्दानीको अनुमानित लक्ष्य राखेको छ ।

 


Last Updated on: August 7th, 2022 at 5:28 pm
९८ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया