सोमबार ०६ बैशाख २०७८

नयाँ दिल्ली। भारतको राजधानी दिल्लीमा एक नेपाली महिलाको गो’ली हा’नी ह’त्या भएको छ। दिल्लीस्थित म’नजुका टि’लामा होटल र किराना पसल गर्दै आएकी नुवाकोट दुप्चेश्वोर, वाड न २ निवासी ४५ वर्षीय मीना तामाङको ह’त्या भएको हो।

उनलाई बुधबार बिहानै पसलमै गो’ली हा’नि’एको थियो। सिसिटिभी फु’टेज भए पनि हालसम्म ह’त्या’रा’को कुनै खबर नभएको आफन्तले जानकारी दिएका छन्।

मीना तामाङ विगत ८ वर्षदेखि श्रीमानसँगै तिब्बत मा’र्केट नजिकै मै’न रो’डमा किराना फसल गर्दै आइरहेकी थिइन्।

१७ मार्चको बिहान एक्कासी दुईजना ब’न्दु’क धा’री लु’टे’रा’हरुले उनीमाथि गो’ली प्र’हा’र गरेका थिए। गो’ली ला’गे’र घा’इते उनलाई नजिकैको सि’विल ला’इन ट्’रमा सेन्टरमा उपचारका लागि लगिए पनि चिकित्सकहरुले मृ’त घो’षणा गरेका थिए ।तामाङको पो’स्ट’मा’र्ट’म रिपोर्ट पश्चात बिहीबार परिवार र आफन्तको उपस्थितिमा दा’ह’सं’स्का’र गरिएको छ।

एक प्रत्यक्षदर्शीले भने, ‘नजिकै नेपाली बस रो’कि’एको थियो जसमा एक महिलामाथि मोटर साइकलमा रहेका लु’टे’रा’ले लु’ट्ने प्रयास गरेका थिए। त्यसपछि त्यहाँ हो ह’ल्ला भयो। यसै क्रममा गो’ली च’ल्दा आफ्नो पसल भित्र स’रसफाई गर्दै ग’रेकी मीना तामाङलाई गो’ली लागेको हो।’

घ’टनाबारे अर्को पक्षले भने फरक भनाइ राखेको छ। सो पक्षका अनुसार लु’टे’रा’ले मीनाको पसल भित्र लु’ट्’ने प्रयास गरे, मीनाले प्र’ति’का’र गर्दा लु’टे’रा’हरुले गो’ली हा’नेका थिए।

तर पसलमा कुनै पनि समान र रकम भने लु’टिएको छैन। घटना भएको स्थानका लगभग प्रत्येक पसलमा दिल्ली स’रकार तथा निजि क्षेत्रबाट राखिएका सि’सि’टिभी छन्।

मुख्य आ’उट’र रि’ङ्ग रो’डको ५०० मिटरको दु’रीमा हाई डे’फि’ने’स’न स्पी’ड ट्र्या’क’र क्या’मे’रा लागेका छन् तर पनि अहिलेसम्म दिल्ली पु’लि’स’ले अ’प’रा’धी’को बारेमा पी’डि’त पक्षलाई कुनै जानकारी दिएको छैन। डिसी नेपाल बाट

यो पनि पढ्नुहोस

एक्लो जीवन रोमाञ्चक हुन्छ कि वैवाहिक जीवन ?

जीवन विताउनका लागि श्रीमान् वा श्रीमती नै चाहिन्छ त रु दाम्पत्य जीवन विताउनै पर्छ रु यसमा एउटा ठूलो जमातले सहमतिको टाउको हल्लाउन सक्छन् । तर, एउटा जमात यस्ता पनि छन्, जो दाम्पत्यलाई बन्धन ठान्छन् र त्यसबाट उन्मुक्त जीवन विताउन राजी हुन्छन् । विवाह गर्नैपर्छ भन्नेमा सबैको राय मिल्छ भन्ने छैन ।

कतिपय यस्ता हुन्छन्, जो विवाहलाई अनिवार्य ठान्दैनन् । उनीहरु विवाह नगरी एक्लो जीवन विताउनमै कल्याण मान्छन् । अहिले त केसम्म हुन्छ भने, कुनै पुरुष वा महिलाबाट सन्तान जन्माउने र अविवाहित आमा वा बुवाको रुपमा जीवन विताउने ।

विवाह गर्नैपर्छ त

न त विवाह हाम्रो परम्परा हो । संस्कृति हो । प्रकृतिले पनि दुई विपरित लिं’गीको समायोजनलाई स्विकारेको छ । सृष्टि निरन्तरताको लागि पुरुष र महिलावीच संसर्ग हुनैपर्छ । उनीहरु शारीरिक रुपमा एक हुनैपर्छ । प्रकृतिको यो नियमले पनि पुरुष र महिलालाई अलग अलग राख्दैन । उनीहरुको दुई ज्यानलाई एकाकार गराउँछ । विवाहको प्रचलन विश्वमै छ । हाम्रा पितापूर्खाहरुले यसलाई निरन्तरता दिदै आए ।

पौराणिक शास्त्रहरुले यसको महत्व र आवश्यक्तालाई उजागर गरिदिए । विवाह आफैमा व्यवस्थित र नियोजित कर्म हो, जसले वंश परम्परालाई निरन्तरता दिन्छ । पूर्विय संस्कारमा जीवनको विभिन्न संस्कार उल्लेख गरिएको छ । त्यसमध्ये एउटा संस्कार विवाह पनि हो । विवाहपछि मानिसहरु गृहस्थी जीवनमा प्रवेश गर्छन् । गृहस्थी जीवन भनेको दाम्पत्य एवं पारिवारिक संरचनाको निर्माण गर्नु पनि हो ।

त्यसो भए विवाह गर्नैपर्छ त

यसमा मत विभाजित छ । विवाह गर्नैपर्छ भन्ने केही छैन । हाम्रै ऋषिमुनीहरुले व्रम्हचार्यको महत्वमाथि पनि मन्थन गरेको छ । दाम्पत्य जीवन मात्र होइन कामवासना र यौ न बाट समेत मुक्त भएर पालना गर्ने आचार संहिता हो यो ।

विवाह बन्धन कि बाध्यता

हुन त विवाहलाई हामी ‘वन्धन’ पनि भन्छौं । अर्थात ‘विवाह वन्धन’ । उन्मुक्त जीवन विताउन चाहनेहरुका लागि यस्तो वन्धन स्विकार्य हुँदैन । उनीहरु विवाह गर्ने, पति वा पत्नीसँग आफुलाई समायोजन गर्ने, बालबच्चा जन्माउने, हुर्काउने, घर व्य वहार चलाउने कुरालाई झन्झट ठान्छन् । र, अनावश्यक पनि । जीवनलाई मस्त भो ग गर्नका लागि उनीहरु विवाह नगरी बस्न रुचाउँछन् ।

हामी भन्छौं पनि ‘विवाह एक सम्झौता हो ।’ यसमा आफुले चाहेजस्तो, आफुले खोजेजस्तो सबै कुरा प्राप्त हुँदैन । फरक पृष्टभूमी, फरक सोंच र फरक प्रवृत्तिका दुई महिला र पुरुष जीवनभर एकाकार हुन वा समायोजन हुँदा उनीहरुले ‘मेरो गोरुको बाह्रै टक्का’ गर्न मिल्दैन पनि ।

यसको अर्थ के भने, विवाह गरेपछि कतिपय आफ्ना रहर, इच्छा, सोंच, चिन्तन त्याग्नुपर्छ । अर्को व्यक्ति पति वा पत्नी को कतिपय गल्ती, कमजोरी पनि स्विकार्नुपर्छ । त्यसैले जीवनलाई जसले जसरी बुझ्छन्, त्यही अनुरुप जिउने छुट छ । विवाह वाध्यकारी होइन । विवाह नगरी पनि जीवन सुखपूर्वक विताउन सकिन्छ ।

गृहस्थी सुखको कुरा

तर, अर्काथरी जो विवाहलाई प्राकृतिक रीत ठान्छन् । उनीहरु यसलाई जीवनकै एक अंश ठान्छन् । एक्लो जीवन निरास र वेसाहारा हुने उनीहरुको बुझाई हुन्छ । त्यही कारण माटोको भर ढुंगालाई, ढुंगाको भर माटोलाई भनेजस्तै जीवनको सुखदुखमा साथ र सहयोग आदनप्रदान गर्दै बाच्नका लागि विवाहलाई अपरिहार्य मान्छन् । उनीहरु गृहस्थी जीवनमै सुख खोज्छन् ।

विभिन्न अध्ययनले के पनि देखाएको छ भने, विवाहित पुरुष वा महिलाभन्दा अविवाहितहरुको आयु कम हुन्छ । एउटा उमेर चरणमा पुगेपछि उनीहरुमा एक्लोपन, छटपटी हुन्छ र त्यसैले विभिन्न किसिमको समस्या पैदा गर्छ । जबकी दाम्पत्य जीवन विताइरहेकाहरुले अक्सर एक्लोपनको अनुभव गर्नु पर्दैन । अनलाईन खबर बाट

५५० पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया