सोमबार १० आश्विन २०७९

काठमाडौं महानगरपालिकाले वीर अस्पताल क्षेत्र वरपर बनेका अनाधिकृत पसलहरु हटाएको छ । अस्पतालको भवनदेखि उत्तरतर्फ रहेका अनाधिकृत संरचना डोजर लगाएर हटाउन सुरु गरिएको महानगरले जनाएको छ ।

डोजर चलाउनु अघि सो क्षेत्रमा रहेका टहराहरु हटाउन महानगरले सूचना जारी गरेको नमानेपछि बाध्य भएर डोजर लगाएर हटाउन परेको महानगरको भनाई छ । यस्तै विर हस्पिटलका उपसचिव सागर मिश्रले आन्तरिक क्षमताले बिरामीलाई आवश्यक औषधि उपलब्ध गराउन सक्दैनौ भनेर समय माग्दा पनि भत्काउन आएको बताएका छन् ।

हिजो दिउसो ३ बजे आएर खालि गर्न भनेर अहिले आएर डोजर लगाएको बताउदैँ कर नतिरेको होइन नक्सा पास नभएको हुनाले भत्काउन लागेको उनको भनाई छ । त्यही पसल भएको औषधि व्यापारिले ७ दिनको समय मात्र दिएपनि हामी पसल छोड्न्छिौ भन्दा पनि महानगरले नमानेको बताए । उनले हस्पिटलमा भित्र भएको औषधि पसलमा ४० प्रतिशत औषधि मात्रै पाउने बताउदैँ महानगरका यस्तो कदमले हस्पिटलका बिरामिहरु समयमा औषधी नपाएर मर्न पर्ने अवस्था आउने बताए ।

वीर अस्पताल अगाडिका औषधि व्यापारी भन्छन्, पहिला हस्पिटलमा चिठि आयो घर भाडा कर तिरेको छैन महानगरपालिकालाई भनेर त्यसपछि हामीले हस्पिटलसँग कुरा गर्‍यौँ यो हस्पिटलको स्थान हो । हस्पिटलले तिरेको लिखित कागज देखायो अवैध रैछ भन्ने थाहा भयो २५ सय देखि ३ हजार जना विरामी आउछ वीर हस्पिटलमा भित्र एउटा मात्र औषधि पसल छ त्यसमा ४० प्रतिशत मात्रै औषधि पाउछ । कति विरामि मर्ने हो भन्ने थाहा छैन् ।

यस्तै सर्वसाधारणको भनाईमा बालेनले गरेका कामहरु एकदम राम्रो छ र यस्तो २, ४ जना मान्छेको देशमा खाँचो छ । त्यहाँ उपस्थित एक व्यक्तीले भने, २० जना बालेन जस्तो मान्छेलाई हामी नटिकाउने हो भने हामी नेपाली शरणार्थी हुन्छौ आफ्नै भूमिमा यसकारण सबैले युवालाई जिताउनु पर्छ ।

यस्तै एकजना युवाले देशमा ८,१० जना बालेन जस्तो मान्छेलाई जिताउने हो भने जनताको दुख हराएर कुरामा ढुक्क भएको पनि बताए । उनले भने, ‘अब जे गर्ने हो त्यो युवाहरुले गर्छ, कुरा मात्र गर्नेको काम छैन् । बालेन शाह जस्तै ८, १० जना हामीलाई चाहिएको हो । मंसिरमा हुने चुनावमा मात्रै हामीले बालेन जस्तो मान्छेलाई जिताउन सक्यौ भने हाम्रो दुख कम हुन्छ । बालेनको ज्यान जोखिममा छ, उनलाई पार्टीको पैसाको घमण्ड छैन काठमाडौंलाई राम्रो बनाउनु छ त्यसमा मेरो साथ छ ।’

देशले परिवर्तन खोजेको र त्यो परिवर्तन बालेन जस्तो व्यक्तिले मात्र ल्याउन सक्ने सर्वसाधारणको भनाई रहेको छ ।

पोखरा,

गण्डकी प्रदेशका २६ नगरपालिकामध्ये १३ नगरपालिकाका मेयर र उपमेयरले निर्वाचन खर्च नबुझाएको भेटिएको छ । निर्वाचन आचार संहिता अनुसार उनीहरुले निर्वाचित भएको १ महिनाभित्र खर्च विवरण बुझाउनुपर्ने हो । तर १३ जना मेयर र १३ उपमेयरले विवरण बुझाएका छैनन् ।

यस्तै, नगरपालिका तर्फ मेयरका पराजीत ९६ उम्मेद्वार र उपमेयरका पराजीत ६४ जना उम्मेद्वारले पनि खर्च विवरण बुझाउन बाँकी रहेको निर्वाचन आयोगले जनाएको छ । नवलपुरका सबै नगरपालिकाका मेयर र उपमेयर कारबाहीमा परेका छन् ।

कारबाहीमा परेका सबैलाई ४ लाख ५० हजार जरिवाना तोकिएको छ । आयोगका अनुसार गोरखा नगरपालिकाका २ जना प्रमुख र २ जना उपप्रमुख तथा पालुङटार नगरपालिकाका ७ प्रमुख र १ उपप्रमुखका उम्मेद्वारलाई कारबाही भएको छ ।

बेशीसहरका निर्वाचित मेयर गुमानसिंह अर्याल र उपमेयर पद्या गुरुङ सहित मेयरका ४ उम्मेद्वार र उपमेयरका ३ उम्मेद्वारले जरिवाना तिर्नुपर्ने भएको छ । मध्येनेपाल नगरपालिकाका मेयर रमेश पाण्डे र उपमेयर सीता गुरुङ सहित ६ प्रमुख र ५ उपप्रमुखका उम्मेद्वार कारबाहीमा परेका छन् भने राइनासका निर्वाचित मेयर खड्कबहादुर गुरुङ र उपमेयर पुष्पराज खनाल सहित ५ प्रमुख र ४ उपप्रमुख कारबाहीमा छन् ।

सुन्दरबजारको ३ मेयर र ४ उपमेयरका उम्मेद्वार कारबाहीमा परे । उनीहरु सबै पराजीत भएका हुन् । कुश्माका ३ मेयर र ३ उपमेयर उम्मेद्वारले खर्च विवरण सार्वजनिक गरेका छैनन् । फलेवासका ५ मेयरका उम्मेद्वार र १ उपमेयरका उम्मेद्वार पनि कारबाहीमा परेका छन् ।

गल्याङ नगरपालिकाका २ मेयर र ३ उपमेयर उम्मेद्वार कारबाहीमा छन् भने चापाकोटमा निर्वाचित मेयर देवबहादुर खाँड र उपमेयर इशा राना सहित २ प्रमुख र ३ उपप्रमुखले जरिवाना तिर्नुपर्ने भएको छ । पुतलीबजारमा उपमेयर उम्मेद्वार एकजना कारबाहीमा परे । भीरकोटमा निर्वाचित मेयर गोविन्द कर्माचार्य र उपमेयर भगवती रेग्मीले खर्च विवरण दिएका छैनन् । मेयर उम्मेद्वार नरभुपाल दमाई पनि कारबाहीमा परेका छन् ।

वालिङका २ मेयर तथा १ उपमेयर, बेनीमा २ मेयर र ३ उपमेयर उम्मेद्वार, गल्कोटमा ४ मेयर र १ उपमेयर, जैमिनीमा २ प्रमुख र १ उपप्रमुख तथा ढोरपाटनका २ प्रमुख र १ उपप्रमुखलाई कारबाही भएको छ । बागलुङ नगरपालिकाका मेयर बसन्तकुमार श्रेष्ठ र उपमेयर राजु खड्का सहित ४ प्रमुखका उम्मेद्वार र ३ उपप्रमुखका उम्मेद्वारलाई जनही ४ लाख ५० हजार जरिवाना तोकिएको छ ।

कावासोतीमा निर्वाचित विष्णु भुषाल र उपमेयर फूलकुमारी थनेत सहित मेयरका ९ उम्मेद्वार र उपप्रमुखका ४ उम्मेद्वारले जरिवाना तिर्नुपर्ने भएको छ । गैंडाकोटका मेयर मदनभक्त अधिकारी र उपमेयर शान्ति कोइराला सहित मेयरका ५ उम्मेद्वार र उपमेयरका ५ उम्मेद्वारलाई कारबाही भएको छ । देवचुलीका हरि न्यौपाने र उपप्रमुख पार्वता तिवारी सहित मेयरका ८ उम्मेद्वार र उपमेयरका ६ उम्मेद्वार तथा मध्येविन्दु नगरपालिकाका मेयर भीमलाल अधिकारी र उपमेयर पूर्णकला चौधरी सहित मेयरमा १० र उपमेयरमा उम्मेद्वारी दिएका ६ जना कारबाहीमा परे ।

तनहुँ स्थित भानुका मेयर आनन्दराज त्रिपाठी र उपमेयर उमा गोतामे सहित मेयरमा ५ र उपमेयरमा ५ जनालाई कारबाही भएको छ भने भीमादका मेयर दधिराज सुवेदी र उपमेयर शारदा खनाल सहित मेयरमा ५ र उपमेयरमा ४ जनाको खर्च विवरण बुझाउन बाँकी छ । व्यास नगरपालिकामा ५ प्रमुख र १ उपप्रमुख उम्ेमद्वार र शुक्लागण्डकीमा मेयर कृष्णराज पण्डित र उपमेयर खुमबहादुर विक सहित मेयरमा ५ र उपमेयरमा ४ जनाले खर्च विवरण दिएका छैनन् ।


Last Updated on: September 22nd, 2022 at 5:15 pm
४८ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया