बिहिबार ११ आश्विन २०८०

काठमाडौा ।

नेपाली कांग्रेसका नेता एवं गृहमन्त्री बालकृष्ण खाणले आफ्नी पत्निलार्य समानुपातिक सूचीको प्राथमिकतामा राखेपछि काँग्रेसमा खैलाबैला सुरु भएको छ ।

लामो समयदेखि देउवा क्याम्पमा रहेका नेता खाँडले गठबन्धनमा आफूलाई सुरक्षित गर्दै श्रीमतीलाई समानुपातिक सूचीको प्राथमिकतामा राखेपछि पार्टी पंक्तिमै उनी चर्को आलोचित बन्न पुगेका छन् ।

पछिल्ला दिनमा सबैले टिकट पाउन असम्भव रहेको भन्दै धैर्य गरेर पालो पर्खन कार्यकर्तालाई थामथुम पारेर गृहजिल्लाबाट फर्किएकै दिन खाँडले आफ्नी पत्नि मञ्जु खाणको नाम प्रधानमन्त्रीपत्नी डा। आरजु राणासँगै प्राथमिकताका साथ समेटिएको लिष्ट नै बाहिरिएपछि खाँडलाई सहयोग गर्दै आएका काँग्रेसी नेता र कार्यकर्ताहरु रुष्ट देखिएका छन् ।

काँग्रेस कार्यकर्ताहरुले सामाजिक सञ्जालमा उनकै कार्यकर्ताले यो नाम नसच्चाए रुपन्देही क्षेत्र नम्बर ३ बाट निर्वाचन जिताउन नसक्ने चेतावनी दिन थालेका छन् । नेता खाँडलाई लेखक रामेश्वरी पन्तले ब्यग्य गर्दै लेखेकी छिन् ‘चिची मेरो हातमा, तिमी बन बुद्ध ।’

लेखक पन्तले नेता खाँडले टिकट नपाए बुद्धजस्तै शान्ति बन्न सिक्न कांग्रेस नेताहरूलाई दिएको निर्देशन सम्mिभँदै सोही अभिव्यक्तिप्रति कडा शब्दमा ब्यग्य गरेकी हुन् । खाँड आँफु २०७४ सालमा समानुपातिक सुचिमा अटाएका नेता हुन् ।

त्यस्तै ‘हो त्याग चाहिन्छ, नेपालमा समानुपातिक विधि श्रीमती राख्न बनाइएको हो, त्यसैले त्याग चाहिन्छ ।’भन्दै घनश्याम पौडेलले गृहमन्त्री खाँडलाई कडा शब्दमा ब्यग्य गरेका छन् । पौडेल नेपाल प्रेस युनियनका केन्द्रीय लेखा समिति सदस्य समेत हुन् ।

बझाङ-

बझाङको खप्तडछान्ना–५ कि किष्णा जोशी गत शुक्रबार ओरालु (सैन्डाँडा) मेलाका लागि अघिल्लै दिन खप्तड जानुभयो । खप्तड जाँदा उहाँलाई लेक लाग्न सुरू भयो । कागती र केही खाजा बोक्नुभएकी उहाँलाई हिँड्न सहज त भयो तर रिँगटा लाग्ने भने ठीक भएन । गाउँमा आफन्तसँग फोनमा कुरा गरेर आफ्नो समस्या सुनाएपछि नेपाली सेनाको व्यारेकबाट उहाँलाई औषधि ल्याइयो र बिरामी निको भयो ।

बाजुरा काँडाका श्यामलाल रोकायाले पनि खप्तड जाँदा त्यही समस्या भोग्नुभयो । दहपाटनबाट हिँड्नै नसक्ने भएका रोकाया खप्तड व्यारेक पुगेपछि भने सेना उपलब्ध गराएको औषधिले निकै राहत गरेको सुनाउनुभयो । आधा घण्टा ब्यारेकमा आराम गरेपछि भने रोकाया त्रिवेणी पुगेर पूजाआजापछि घर फर्किनुभयो । खप्तडमा यस्ता समस्या हुने दर्जनौँ नागरिकको ओखती बनेको छ, खप्तड व्यारेक । पर्यटक, गोठाला, तीर्थालु भक्तजनलाई पछिल्लो दशकयता भने खप्तडमा बिरामी हुँदा चिन्ता हुँदैन । नेपाली सेनाको व्यारेकबाट उपलब्ध हुने औषधि खाँदा सामान्य बिरामी सजिलै ठीक हुने गोठालो गर्न आउनुभएका विनोद रावलले बताउनुभयो ।

खप्तडमा यस्ता समस्या दिनहुँ हुने भएपछि नेपाली सेनाले पनि विभिन्न मेलामा निःशुल्क स्वास्थ्य शिविर आयोजना गर्दै आएको छ । मेलामा धेरै टाढाबाट र कहिल्यै नआउने तीर्थालुलाई लेक लाग्ने समस्या हुन थालेपछि मेला भइरहेको क्षेत्रभित्रै शिविर आयोजना गर्दै आएको श्री सिंह शार्दुल गुल्म खप्तडका गुल्मपति विनोदकुमार सिलवालले बताउनुभयो ।

ओरालु सैन्डाँडा मेलामा मात्रै होइन, जगन्नाथ मेला, दशहरामा पनि हजारौँ तीर्थालु भक्तजनले सेनाको शिविरबाट सेवा लिने गर्छन् । ओरालु सैन्डाँडामा मात्रै नेपाली सेनाले सञ्चालन गरेको स्वास्थ्य शिविरबाट अढाइ सयभन्दा बढीले सेवा लिएको सिलवालले बताउनुभयो ।

उहाँका अनुसार गत महिना जगन्नाथ मेलामा पनि एक सय ४१ जनाले सेवा लिएका थिए । बर्सेनि लाग्ने गङ्गा दशहरा मेलामा त हजारौँको सङ्ख्यामा बिरामीको जाँच तथा उपचार हुन्छ । नेपाली सेनामा कार्यरत स्वास्थ्यकर्मीले दशहरा मेलामा दुई दिनसम्म निःशुल्क उपचार गर्ने गरेको उहाँले बताउनुभयो ।

खप्तडमा लाग्ने मेलामा हरेक वर्ष सेनाले स्वास्थ्य शिविर सञ्चालन गर्दै आएको छ । गुल्मपति सिलवालका अनुसार अग्लो ठाउँमा चढ्दा तीर्थालु तथा पर्यटकलाई लेक लाग्ने समस्याका बिरामी व्यारेकमा बढ्दै गएपछि मेलामा शिविर नै आयोजना गरिएको हो । व्यारेकमा पनि दैनिकजसो १५÷२० जनाले स्वास्थ्य सेवा लिइरहेको उहाँले बताउनुभयो ।

जनैपूर्णिमाको अवसरमा लाग्ने सानो मेलामा समेत नेपाली सेनाले सयौँको सङ्ख्यामा तीर्थालु तथा भक्तजनको उपचार गरेको छ । हरेक मौसममा खप्तड भ्रमणमा आउने आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटकलाई पनि खप्तडमा स्वास्थ्य उपचारका लागि कुनै समस्या नहुने उहाँले बताउनुभयो । “हामीसँग औषधि भए जति आउने सबै बिरामीको उपचार गरेर पठाउँछौँ”, उहाँले भन्नुभयो, “औषधि अपुग भएमा विभिन्न स्वास्थ्य संस्थासँग समन्वयमा औषधि ल्याउने गरेका छौँ ।”

नेपाली सेनाले पर्यटकीय क्षेत्रमा पर्ने मेलामा हरेक वर्ष निःशुल्क स्वास्थ्य शिविर आयोजना गर्दै आएको छ । बडिमालिकाको त्रिवेणी इलाका, खप्तड, रसुवाको गोसाइँकुण्ड गाउँपालिका–५ चोलाङ्लापाटी, काभ्रेको गोसाइँस्थानलगायतका क्षेत्रमा त एकै सिजनमा हरेक वर्ष शिविर आयोजना गर्दै आएको उहाँले बताउनुभयो ।


Last Updated on: September 26th, 2022 at 11:48 am
२३७ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया