बिहिबार १९ माघ २०७९

शनिबार बिहान समूह ‘जी’ अन्तर्गतको दुई खेल सक्किएसँगै २२औं संस्करणको फिफा विश्वकप अन्तर्गत लिग चरणका खेलहरु सक्किएका छन् ।

नोभेम्बर २० तारिखबाट शुरु भएको फिफा विश्वकप २०२२ अन्तर्गत लिग चरणमा सहभागि ३२ राष्ट्रहरुलाई चार चार राष्ट्र गरी ८ वटा समूहमा विभाजन गरिएको थियो । लिग चरणमा यस विश्वकपका कुल ६४ खेलमध्ये ४८ वटा खेलहरु भए ।

प्रत्येक समूहबाट विजेता र उपविजेता टोलि अर्थात १६ राष्ट्रहरुले नकआउट चरण वा प्रि–क्वार्टरफाइनल चरणमा स्थान पक्का गरिसकेका छन् । लिग चरणबाट ठूला राष्ट्रहरु जर्मनी, बेल्जियम, उरुग्वे, मेक्सिको र डेनमार्क बाहिरिन बाध्य भएका छन् ।

समूह ‘ए’ बाट नेदरल्याण्ड्स र सेनेगल, समूह ‘बी’ बाट इङ्गल्याण्ड र अमेरिका, समूह ‘सी’ बाट अर्जेन्टिना र पोल्याण्ड, समूह ‘डी’ बाट फ्रान्स् र अष्ट्रेलीया। समूह ‘ई’ बाट जापान र स्पेन, समूह ‘एफ’ बाट मोरक्को र क्रोएशिया, समूह ‘जी’ बाट ब्राजिल र स्ट्जिरल्यणड तथा समूह ‘एच’ बाट पोर्चुगल र दक्षिण कोरियाले राउण्ड अफ १६ मा स्थान बनाएका छन् ।

कतारमा अत्यधिक गर्मिका कारण नोभेम्बर डिसेम्बर महिनामा भइरहेको विश्वकप पम्परागतभन्दा छोटो समयमा सक्किदैछ । अधिकांश डेढ महिना लामो अवधि रहने विश्वकप यसपटक २८ दिनमा सक्किदैछ ।

तसर्थ लिग चरणका खेलहरु हिजो शुक्रबार सक्किएपनि आज (शनिबार) बाट नै राउण्ड अप १६ चरणको खेलहरु संचालन हुँदैछ । प्रत्येक दिन राउण्ड अफ १६ का दुई खेलहरु हुनेछन् । यहाँबाट खेलहरु जकआउट फर्मयाटमा खेलाइनेछ ।

निर्धारित ९० मिनटको समयमा दुबै टोलिको नतिजा बराबरी भएमा अतिरिक्त समय १५–१५ मिनटको दुई हाफ गरी आधा घण्टा चल्नेछ । अतिरिक्त समयले पनि नतिजा नआएमा खेलको नतिजा पेनल्टी शुटआउटबाट निर्धारण हुनेछ ।

राउण्ड अफ १६ को खेल तालिकाः

डिसेम्बर ३ः नेदरल्याण्ड्सविरुद्ध अमेरिका (राति ०८ः४५ बजे)
डिसेम्बर ४ः अर्जेन्टिनाविरुद्ध अष्ट्रेलीया (बिहान ००ः४५ बजे)
डिसेम्बर ४ः फ्रान्सविरुद्ध पोल्याण्ड (राति ०८ः४५ बजे)
डिसेम्बर ५ः इङ्गल्याण्डविरुद्ध सेनेगल (बिहान ००ः४५ बजे)
डिसेम्बर ५ः जापानविरुद्ध क्रोएशिया (राति ०८ः४५ बजे)
डिसेम्बर ६ः ब्राजिलविरुद्ध दक्षिण कोरिया (बिहान ००ः४५ बजे)
डिसेम्बर ६ः मोरक्कोविरुद्ध स्पेन (राति ०८ः४५ बजे)
डिसेम्बर ७ः पोर्चुगलविरुद्ध स्विट्जरल्याण्ड (बिहान ००ः४५ बजे)

पोखरा,

म्याग्दीमा जारी मतगणना रोकिएको छ । एकै वडाको एक सय चारवटा मतपत्रमा मतदान अधिकृतको हस्ताक्षर नभएपछि विवाद सुरु भएको हो । विवादसँगै मतगणना रोकिएको निर्वाचन अधिकृतको कार्यालयले जनाएको छ ।

म्याग्दीमा एक प्रतिनिधिसभा निर्वाचन क्षेत्र र २ प्रदेश सभा निर्वाचन क्षेत्र छन् । हालसम्म सत्ता गठबन्धनका उम्मेद्वारहरूले अग्रता लिइरहेका छन् । नेपाली कांग्रेसका खम्बिर गर्बुजाले पाँच हजार तीन सय ७० मत पाएका छन् भने एमालेका हरिकृष्ण श्रेष्ठले चार हजार ६ सय ४९ मत पाएका छन् ।

यो पनि:राप्रपाका चार उम्मेदवारको अग्रता, समानुपातिकको मतले राष्ट्रिय पार्टीको टुंगो:काठमाडौं, ६ मंसिर:प्रतिनिधिसभामा यसपटक राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीले राम्रै सिट हासिल गर्ने देखिएको छ । मतगणना भइरहेका निर्वाचन क्षेत्रमध्ये चारवटामा राप्रपाले अग्रता हासिल गरेको छ ।

२०७४ को निर्वाचनमा राप्रपाले एक सिट जितेको थियो । वर्तमान अध्यक्ष राजेन्द्र लिङ्देनले झापा ३ बाट चुनाव जितेका थिए । तर, समानुपातिकमा राप्रपाले थ्रेस होल्ड कटाउन नसक्दा राप्रपा राष्ट्रिय पार्टी बन्न असफल रह्यो ।

तर, यसपटक राप्रपाले प्रत्यक्षमै धेरै सिट जित्ने प्रारम्भिक अनुमान गरिएको छ । राप्रपा अध्यक्ष लिङ्देन झापा ३, महामन्त्री धवलशमशेर जबरा बाँके १, नेता ध्रुवबहादुर प्रधान नवपरासी १ र ज्ञानेन्द्र शाहीले जुम्लामा अग्रता हासिल गरेका छन् । जसमध्ये लिङ्देनले कांग्रेस उम्मेदवार कृष्णप्रसाद सिटौलासँग करिब एक हजार मतको अग्रता बनाएका छन् । तर, राणा, प्रधान र शाही भने प्रतिस्पर्धी उम्मेदवारभन्दा धेरैले अघि छन् ।

राप्रपाले प्रत्यक्षमा धेरै सिट जिते पनि ३ प्रतिशतको थ्रेसहोल्ड भने कटाउनै पर्छ । उसले यसपटक समानुपातिकमा पाँच लाखभन्दा बढी मत आउने अपेक्षा गरेको छ । तर, अहिलेसम्मको समानुपातिक मत हेर्दा राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीले धेरैलाई आश्चर्यमा पारेको छ । उसले एमाले र कांग्रेसलाई सिधा टक्कर दिइरहेको छ । यदि राप्रपाले थ्रेसहोल्ड कटाएमा राष्ट्रिय पार्टी मात्र होइन, एउटा बलियो शक्तिका रूपमा संसदमा उपस्थित हुने सम्भावना प्रबल छ ।


Last Updated on: December 3rd, 2022 at 11:30 am
२६३ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया