शुक्रबार ०५ आश्विन २०८०

एजेन्सी – पेरिस सेन्ट जर्मेन (पीएसजी) का अर्जेन्टिनी स्टार लियोनेल मेस्सीले सन् २०२३ लाग्ने बितिकै नयाँ अवार्ड पाएका छन्। अर्जेन्टिनालाई दशकौं पछि विश्वकप उपाधि दिलाएका मेस्सीले नयाँ साल लाग्ने बितिकै सन् २०२२ को उत्कृष्ट खेलाडी घोषित भएका हुन्।

मेस्सीलाई इन्टरनेशनल फेडेरेसन अफ फुटबल हिस्ट्री एन्ड स्ट्याटिस्टिक्स (IFFHS) ले २०२२ का लागि ‘विश्वको उत्कृष्ट खेलाडी’ घोषित गरेको छ। क्लब र देश दुवैसँग असाधारण वर्ष बिताएपछि मेस्सी वर्षका उत्कृष्ट खेलाडी घोषित भएका हुन्।

मेस्सीले २०२२-२३ सिजनमा उत्कृष्ट दौडको आनन्द उठाएका छन्। मेस्सी विश्वकप भन्दा अगाडी देखि नै उच्च लयमा रहेका थिए। सन् २०२१-२२ को सिजनमा खासै राम्रो प्रदर्शन गर्न नसकेपनि मेस्सीले सन् २०२२-२३ को सिजन सुरु भएपछि भने पिएसजीका लागि उच्च प्रदर्शन गरेका थिए।

विश्वकप सुरु हुनु भन्दा अगाडी मेस्सीले पिएसजीक लागि कुल १९ खेल खेलेका थिए। जसमा उनले १२ गोल गरेका थिए भने १४ असिस्ट दिएका थिए। गोल र असिस्टमा मात्र नभई मेस्सीले एक अब्बल प्लेमेकरको भूमिका निभाएका थिए।

सो लय मेस्सीले विश्वकपमा पनि जारी राखे। मेस्सीले विश्वकपमा उच्च प्रदर्शन गरेका थिए। मेस्सीको उच्च प्रदर्शनकै कारण अर्जेन्टिनाले विश्वकप जितेको थियो। विश्वकपका सबै चरणमा मेस्सीले गोल गरे।

मेस्सीले विश्वकप भर कुल ७ गोल गरेका थिए। साथै मेस्सीले ३ असिस्ट पनि दिन सके। मेस्सीले विश्वकपमा पनि प्लेमेकरकै भूमिका निभाएका थिए। विश्वकप जितेसँगै मेस्सीको ट्रफी क्याबिनेट पूर्ण भएको छ।

फुटबल हिस्ट्री एन्ड स्ट्याटिस्टिक्स (IFFHS) ले प्रदान गरे उत्कृष्ट खेलाडीको उपाधि हात पार्नेक्रममा किलियन एम्बाप्पे, करिम बेन्जेमा लुका मोड्रिच जस्ता खेलाडीलाई पछि पारे। एम्बाप्पेले ३५ अंक प्राप्त गर्दा मेस्सीले २ सय ७५ अंक प्राप्त गरे।

त्यस्तै तेस्रो स्थानमा रहेका करिम बेन्जेमाले ३० अंक प्राप्त गरे भने लुका मोड्रिच १५ अंक प्राप्त गरे। एर्लिङ हालान्ड ५ अंकका साथ पाँचौं स्थानमा रहे। २०२२ लाई लियोनेल मेस्सीको करियरको अहिलेसम्मकै सबैभन्दा उज्यालो वर्ष हो भन्नु गलत हुने छैन।

पीएसजीमा जीवनको सुस्त सुरुवातबाट फिर्ता हुँदै मेस्सीले विश्वको नम्बर एक फुटबलरको रूपमा आफ्नो स्थान पुन: दावी गरे। फरवार्डले पहिलो पटक अप्रिलमा फ्रान्सेली दिग्गजहरूसँग लिग १ उपाधि जित्न सफल भएका थिए।

महेन्द्रनगर (दोधारा चाँदनी) –

कञ्चनपुरको महाकाली नदी बगरमा किसन सोनाहको परिवार वालुवा छान्न र गिट्टी कुट्नमा व्यस्त छ । छेउमा साढे दुई वर्षको नाति रोइरहेको छ तर यो परिवार भने बच्चाको रुवाईलाई खासै वास्ता नगरी काम सकाउन तल्लिन छ ।

भीमदत्त नगरपालिका-१२ ऐरीका ४५ वर्षीय किसन सोनाहको परिवारले प्रत्येक वर्ष नौ महिना यसैगरी बगरमा बिताउँछ । परिवारको खर्च जुटाउनका लागि आफूहरुसँग यसको विकल्प नभएको किसन सोनाहको भनाइ छ । भीमदत्त नगरपालिका वडा नं १२ र १३ मा लामो समयदेखि बसोबास रहेका अल्पसङ्ख्यक सोहान जातिको आयस्रोतको मुख्य आधार नै महाकालीको बगर बनेको छ ।

“बर्दियातिर हाम्रो समूदायका मानिसले सुन छान्ने काम गर्छन्”, उहाँले भन्नुभयो, “तर यहाँ सुन भेटिदैन र बालुवा छान्ने र गिट्टी कुट्नुको विकल्प छैन ।” आफूसहित श्रीमती, छोरा, बुहारी सबैजना गिट्टी कुट्नमा व्यस्त यो परिवारका लागि साढे दुई दशकदेखि महाकालीको बगर आम्दानीको स्रोत बनेको छ । यो परिवारले यसरी हरेक दिन खटिँदा मासिक रु २५ हजारसम्म कमाउने लक्ष्मी सोनाहले बताउनुभयो ।

“चामल किन्नेदेखि बिरामी हुँदा ओखती किन्नका लागि समेत यो परिवारले यही बगरमा दैनिक कडा परिश्रम गर्दै आएको छ”, लक्ष्मी सोनाहले रासससँग भन्नुभयो, “दिनभरको कमाइ नगरे साँझ विहान घरमा चुल्हो बल्दैन ।” चुनावको समयमा भोट माग्न आउने राजनीतिक दलका नेताहरुले समूदायको हितमा काम गर्ने भन्दै कैयन आश्वासन दिए पनि चुनाव जितेपछि भने बिर्सिने गरेको उहाँको गुनासो छ ।

त्यसैगरी पाँच वर्ष भारतको महाराष्ट्र र गुजरातमा मजदुरी गरेर स्वदेश फर्किनुभएका अशोक सोनाह पनि बगरमै मजदुरी गर्न व्यस्त हुनुहुन्छ । प्रत्येक वर्ष असोजदेखि जेठसम्म यो समूदायका अधिकांश सदस्यले बगरमै पसिना बगाउने उहाँको भनाइ छ ।

“हाम्रो तीन पुस्ता अहिले यही बगरमा व्यस्त छ”, उहाँले भन्नुभयो, “सरकारले हाम्रो जस्तो समूदायका व्यक्तिलाई सीप सिकाएर रोजगारी दिएको भए राम्रो हुन्थ्यो ।” अशोकले हजुरबुवादेखि आफूसम्म यही बगरमा काम गरिरहेको बताउनुभयो ।

अहिले महाकालीमा प्रतिट्रली बालुवा रु एक हजार र गिट्टी रु एक हजार आठ सयमा बिक्री हुन्छ । “पूरै परिवारले चार दिनमा एक ट्रली गिट्टी छान्न सक्छौँ”, उहाँले भन्नुभयो, “पहिले भुजेलातिर सङ्कलन गथ्र्यौ अहिले झोलुङ्गे पुल क्षेत्रतर्फ सरेका छौँ ।”

ओदालीका ५५ वर्षे चन्द्रकला सोनाह पनि बुहारी सुनितासँगै बगरमा गिट्टी कुट्न व्यस्त हुनुहुन्छ । “हाम्रो परिवारको दैनिकी त यही बगरका ढुङ्गासँग लड्नु हो”, सुनिताले भन्नुभयो, “बगरमा दिनभर काम गर्न पाइयो भने घरमा चुल्हो बल्छ ।”

दुई नातिलाई स्कूल पठाएर आफूहरु बगरमा आएको चन्द्रकला सोनाहले बताउनुभयो । “छोरो काम गर्न कतार गएको छ”, उहाँले भन्नुभयो, “खेतिपाती गर्न खेत नभएपछि बुहारी र म बगरमै काम गर्न आउँछौँ ।” उहाँले नौ महिना बगरमा पसिना बगाएपछि बाँकी समय गाउँघरमा मजदुरी गर्दै आएको बताउनुभयो ।

“केही वर्ष गाउँघरमा घर बनाउनेदेखि अरु काममा ज्याला मजदुरीसमेत गरेँ”, सुनिताले भन्नुभयो, “गाउँमा काम गरेको पैसासमेत समयमा नपाउने भएपछि फेरि बगरमै आए ।”

उहाँले केही समयअघि बाख्रापालन, कुखुरापालन तालिम सञ्चालनका लागि समूदायले पहल गरे पनि सरोकारवाला निकायबाट कुनै सुनुवाइ नभएको गुनासो गर्नुभयो । “गाउँमा सिलाइकटाइको सीप सिकेर काम गरौँ भन्दा पनि पाइन, त्यसैले बगरमै काम गर्नु परेको छ”, उहाँले भन्नुभयो ।

बगरमा हाल सोनाह समूदायको करिब ४० परिवार बालुवा छान्ने र गिट्टी कुट्ने काम गरिरहेको छ । महाकाली नदीको भुजेला क्षेत्रदेखि दोधारा चाँदनी झोलुङ्गे पुलसम्म तीन सयभन्दाबढी विपन्न परिवार अहिले बालुवा र गिट्टी छानिरहेको छ ।

यहाँका अधिकांश सोनाह जातिसँग खेतीयोग्य जमिन छैन भने यो समूदायका धेरै परिवार ऐलानी र नदी किनारका खाली जमिनमा टहरा बनाएर बसिरहेका छन् ।

सोनाह जाति पुस्ताँैदेखि यहाँ मजदुरी गरिरहेको भए पनि करिब एक÷डेढ दशकयता दलित, विपन्न र चौधरी समूदाय पनि बगरमै टहरा बनाएर मजदुरीमा गर्छन् । बगरमा आश्रय लिएर बालुवा, गिट्टी छानिरहेका कञ्चनपुरको बेलौरी नगरपालिका–८ कलकत्ताको जुगमनि चौधरीको दम्पती पनि यहीँ काम गरिरहेको छ ।

“बगरमा सङ्कलन खुलेकाबेला काम गर्न आउन थालेको आठ वर्ष भयो”, चौधरीले भन्नुभयो, “वृद्धावस्था हुँदा भारत गएर काम गर्न सकेनौँ र यही काम गरेर परिवारको खर्च चलाइरहेका छौँ ।”

यहाँको बेलौरी, बेल्डाँडी क्षेत्रका व्यक्तिहरु पनि बगरमै टहरा बनाएर काम गरिरहेका छन् । महाकाली वरपरको तटीय क्षेत्रका दलित एवं विपन्न समूदायका अधिकांश परिवार अहिले बगरमै सङ्घर्ष गरिरहेका छन् ।

यहाँ हरेक वर्ष भीमदत्त नगरपालिकाले नदीजन्य पदार्थ सङ्कलनका लागि ठेक्का दिँदै आएको छ । उक्त रोयल्टीवापतको रकम भीमदत्त र दोधाराचाँदनी नगरपालिकाले बाँडफाँट गर्दै आएका छन् ।

भीमदत्त नगरपालिका वडा नं १३ का अध्यक्ष रामबहादुर बोहराले लामो समयदेखि स्थानीय र जिल्ला बाहिरबाट समेत बगरमा बालुवा, गिट्टी जानेर जीविकोपार्जन गर्ने नागरिक धेरै रहेको बताउनुभयो । “कैलालीको टीकापुरदेखि बेलौरी, बेल्डाँडीबाट गिट्टी छान्न आउनेहरु रातभर बगरमै सुत्छन्”, अध्यक्ष बोहराले भन्नुभयो, “तटीय क्षेत्रका स्थानीय भने दिनभर बगरमा काम गरेर बेलुकी घर फर्कन्छन् ।”


Last Updated on: January 8th, 2023 at 11:26 am
१०६ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया