बिहिबार १९ माघ २०७९

११ माघ, काठमाडौं । काठमाडौं महानगरपालिकाकी उपमेयर सुनिता डंगोलले मंगलबार बानेश्वरस्थित संसद भवन अगाडि आफैंलाई आगो लगाएर मृत्यु भएका प्रेमप्रसाद आचार्यको घटनाबाट पाठ सिकेर गम्भीर ढंगले अघि बढ्नुपर्ने बताएकी छिन् ।

सामाजिक सञ्जाल फेसबुकमा उनले लेखेकी छिन, ‘काठमाडौं महानगरपालिकाको उपमेयरको जिम्मेवारीमा रहेको हैसियतले पनि मैले यो घटनालाई निकै गम्भीर र पीडादायी घटनाका रुपमा लिएको छु ।’

काठमाडौं महानगरपालिकामा ७७ जिल्लाबाटै आफ्नो सुन्दर भविश्यका इन्द्रेणी सपनाहरु बोकेर आउने भन्दै उपप्रमुख डंगोलले सबै आशाहरुलाई निरासामा बदलेर आत्मदह गर्ने खवरले पीडादायी र व्याकुल बनाएको बताएकी छिन् ।
डंगोलले यस्तो दुखद् घटनालाई राजनीतिक आग्रह-पूर्वाग्रहको रङ पोतेर, एकअर्कालाई दोषारोपण गरेर उम्किने छुट हामी कसैलाई नभएको पनि उल्लेख गरेकी छिन् ।

‘नयाँ पुस्तामा आशाको दियो बाल्दै गरेका बेला प्रेमप्रसादहरुको आत्मदहले राजनीतिक दलहरु मात्रै होइन, राष्ट्र सेवक कर्मचारी, जनप्रतिनिधि र मुलुकको समृद्धिको सपना बोकिरहेका हामी हरेक नेपालीले थप गहन र जिम्मेवार भएर सोच्नुपर्ने बेला भएको छ ।’

उनले प्रश्न गरेकी छिन्, ‘यो घटनाबाट अब पनि नसच्चिए कहिले सच्चिने ? यो घटनाबाट अब पनि पाठ नसिके कहिले सिक्ने ?’

बैतडी :

बैतडीको पाटन नगरपालिका ६ स्थित सुकेलीमा रहेको भुमिराज मन्दिर र भगवती मन्दिरमा विद्युत मिटर जडान गरेको ५ वर्ष भयो। पोल गाडियो र मिटर समेत जडान गरियो तर बिजुली भने पुगेन।

विद्युत वितरण केन्द्रले केही समयमा विद्युत पुगिहाल्ने आश्वासन दिएपछि २०७४ सालमै मिटरबक्स ल्याएर जडान गरिएको भुमिराज मन्दिर व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष नारायण सिंह बिष्टले जानकारी दिए। ‘पोलहरु गाडेर ठिक्क पारिएको अवस्थामा केही समयमा विद्युत पुगिहाल्छ भनेर मिटर जडान गरियो, तर पाँच वर्षभन्दा बढी भइसक्यो, बिजुली बलेन,’ उनले भने।

विद्युत जडान नभए पनि विद्युत वितरण केन्द्र पाटनले भने महसुल लिने गरेको छ। मिटर जडान भएदेखि नै महशुल लाग्ने भन्दै माग्ने गरेको मन्दिर व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष बिष्टले बताए।

२०७४ सालदेखि पटक पटक विद्युत जडानका लागि लिखित तथा मौखिक रुपमा विद्युत वितरण केन्द्रलाई आग्रह गर्दा पनि कुनै सुनुवाइ नभएको स्थानीयको गुनासो रहेको छ। ‘विद्युत जडान गर्न पटकपटक निवेदन दिइयो, कुनै सुनुवाई भएन,’ अर्का स्थानीय नमराज बिष्टले भने।

मन्दिरमा मात्रै होइन पाटन ६ कै सुकेलीमा रहेको दलित बस्तीमा बिजुली पुगेको छैन। स्थानीले घरमा वाईरिङ गरेको एक वर्षभन्दा बढी भइसकेको छ। घरअगाडि पोल गाडिएको र घरमा वाइरिङ समेत गरेको लक्ष्मण लुहारले बताए। बेलाबेला वितरण केन्द्रसमक्ष आग्रह गर्दा कुनै सुनुवाई नभएको लुहारले सुनाए। ‘घरनजिकैका टोलहरुमा झलमल्ल बिजुली बलिरहन्छ, हामी अन्धकारमा छौं।’ विजुली केही दिनमा पुग्ने आश्वासन दिएपछि गतवर्ष वाइरिङ गरेको उनले बताए।

नमुना सहरको रुपमा रहेको पाटन बजार छेउमै रहेको दलित बस्ती अन्धाकारमा बस्न बाध्य छ। अन्धकारमा बस्न बाध्य अर्का स्थानीय मदन लुहारले सुनाए, ‘घर नजिकैका बजार क्षेत्रमा करोडौँका योजनाहरु भइरहेका छन् भन्ने सुनिन्छ, हामीले भने विजुली बाल्न पाइरहेका छैनौँ, विद्युत जडानको माग गर्दा पनि आनाकानी गर्छनु।’

तार लगयतका केही उपकरणको अभावमा विद्युत जडान गर्न नसकिएको वितरण केन्द्र बैतडीले जनाएको छ। विद्युत पूर्णरुपमा नपुगिकनै घरमा वाइरिङ र मिटर जडान गर्न नहुने उनले बताए। तर वितरण केन्द्रले नै मिटर दिइसकेको थियो।

बैतडीको पाटन नगरपालिकामा झण्डै ९० प्रतिशत घरहरुमा बिजुली पुगिसकेको नगरपालिकाले जनाएको छ। केही टोलहरुमा नपुगेको र पूर्ण विद्युतीकरणका लागि माथिल्लो निकायसँग पहल भइरहेको पाटन नगरपालिकाले जनाएको छ। ‘विद्युत नपुगेक टोलहरुमा लाइन बिस्तारका लागि विद्युत वितरण केन्द्र बैतडी, क्षेत्रीय कार्यालय अत्तरीया र प्रदेश तथा संघीय सरकारसँग समन्वय भइरहेको छ,’ उपप्रमुख कमल बोहराले बताए।

तत्कालीन समयमा विद्युतका पोलहरु गाडिएको भए पनि विद्युत जडान गर्न नसकिएको विद्युत वितरण केन्द्र बैतडीका प्रमुख पवन भट्टले बताए। ‘विविध कारणले विद्युत जडान हुन सकेन, अब प्रक्रिया अघि बढाउछौँ,’ उनले भने। यसै वर्षभित्र विद्युत पुग्ने गरी काम अघि बढाउने उनले बताए।

विद्युतीकरणको काममा सम्बन्धित निकायको तदारुकता नदेखाएका कारणले पनि ढिलाइ हुने गरेको छ। बैतडीमा करिब ३८ प्रतिशत घर धुरीमा मात्रै बिजुली पुगेको छ। विद्युत वितरण केन्द्रका अनुसार बैतडीमा १९ हजार घरधुरीमा मात्रै बिजुली पुगेको छ। ५०,४७२ घरधुरी रहेको बैतडीमा १९,१९२ घरधुरीमा मात्रै विद्युत पुगेको विद्युत प्राधिकरण बैतडीले जनाएको छ। यो कुल परिवार संख्याको ३८ प्रतिशत मात्रै हो।

जिल्लालाई पूर्ण विद्युतीकरणको लागि चार ठाउँमा सबस्टेसनको कामलाई अघि बढाएको वितरण केन्द्र बैतडीका प्रमुख भट्टले बताए। जिल्लाको पाटन नगरपालिका र मेलौली नगरपालिका तथा दोगडाकेदार र सुर्नया गाउँपालिकामा सबस्टेसनको काम अघि बढेको प्रमुख भट्टले बताए। पाटन र मेलौलीमा बन्ने भनिएको सबस्टेसनको लागि ठेक्का म्याद दोश्रो पटक थपिएको छ भने सुर्नया र दोगडाकेदार गाउँपालिकामा बन्ने भनिएको सबस्टेसनको लागि पहिलो ठेक्का सम्झौता भइसकेको छ।


Last Updated on: January 25th, 2023 at 4:46 pm
२०६ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया