शुक्रबार १५ मंसिर २०८०

काठमाडौं । चिया संसारको सबैभन्दा लोकप्रिय पेय मानिन्छ। धेरैजसोको दिनको सुरुवात चियाबाट नै हुने गर्दछ । कतिपय मानिसलाई चिया पिउने लत यति हुन्छ कि दिनमा धेरै पटक चिया पिउन थाल्छ । यस्तो अवस्थामा चियाले तपाईको स्वास्थ्यसँग सम्बन्धित धेरै समस्याहरू निम्त्याउन सक्छ । धेरै चिया पिउनाले तपाईको मानसिक स्वास्थ्यमा नराम्रो असर गर्छ । यससँगै अनुसन्धानमा यो पनि खुलासा भएको छ कि धेरै गुलियो चिया पिउँदा मधुमेहको जोखिम बढ्छ । यस्तो अवस्थामा मानिसले धेरै चिया पिउनु हुँदैन ।

मानिसहरुको दिनको सुरुवात चियाबाट हुन्छ तर धेरै चिया पिउनाले तपाईलाई धेरै स्वास्थ्य समस्याहरु सामना गर्न सकिन्छ । यस्तो अवस्थामा चिया पिउनाले हुने हानिको बारेमा पनि थाहा पाउनुपर्छ ।

धेरै चिया पिउँदा स्वास्थ्यमा देखिन्छ यस्तो समस्याः

तनाव र चिन्ता बढाउँछ– चियामा क्याफिनको मात्रा धेरै हुन्छ । यस्तो अवस्थामा क्याफिनको अत्याधिक प्रयोगले टाउको दुखाइ, तनाव र चिन्ता बढ्न थाल्छ। साथै, यदि तपाइँ दिनमा ५ देखि ७ कप चिया पिउनुहुन्छ भने, तपाइँले नर्भसनेसको समस्या पनि सामना गर्नु पर्ने हुन्छ। अर्थात् समग्रमा यसले तपाईको मानसिक स्वास्थ्यमा निकै नराम्रो प्रभाव पार्छ ।

आइरनको कमी हुन थाल्छ– यदि तपाई आइरनको कमीबाट पीडित हुनुहुन्छ भने तपाईले धेरै चिया पिउनु हुँदैन। फलामको कमीले एनिमिया, थकान, सास फेर्न वा छाती दुख्ने जस्ता समस्याहरू निम्त्याउन सक्छ। वास्तवमा, चियामा पाइने क्याफिनले आइरन कम गर्छ। जसका कारण तपाईको शरीर निकै कमजोर हुन्छ । त्यसैले यदि तपाईलाई आइरनको कमी भएको छ भने चिया पिउनु एकदमै कम गर्नुहोस्।

निद्रा प्रभावित हुन्छ– दिनमा धेरै चिया पिउनाले तपाईलाई निद्रा नलाग्ने समस्याले सताउन सक्छ । चियामा पाइने क्याफिनले तपाईको निद्रालाई नराम्रो असर गर्छ। त्यसैले राती सुत्नुभन्दा ६ घण्टा अगाडिसम्म चियाको सेवन पूर्णतया बन्द गर्नुपर्छ ।

गर्भपात हुन सक्छ– धेरै चिया पिउनु गर्भवती महिलाहरुका लागि धेरै खतरनाक हुन सक्छ। क्याफिनको अत्यधिक सेवनले गर्भावस्थामा जटिलताहरू निम्त्याउन सक्छ। यसका कारण धेरै पटक गर्भपतन हुने सम्भावना रहन्छ । यसले गर्भमा हुर्किरहेको बच्चाको विकासमा पनि असर गर्छ ।

प्रतिक्रिया

महेन्द्रनगर (दोधारा चाँदनी) –

कञ्चनपुरको महाकाली नदी बगरमा किसन सोनाहको परिवार वालुवा छान्न र गिट्टी कुट्नमा व्यस्त छ । छेउमा साढे दुई वर्षको नाति रोइरहेको छ तर यो परिवार भने बच्चाको रुवाईलाई खासै वास्ता नगरी काम सकाउन तल्लिन छ ।

भीमदत्त नगरपालिका-१२ ऐरीका ४५ वर्षीय किसन सोनाहको परिवारले प्रत्येक वर्ष नौ महिना यसैगरी बगरमा बिताउँछ । परिवारको खर्च जुटाउनका लागि आफूहरुसँग यसको विकल्प नभएको किसन सोनाहको भनाइ छ । भीमदत्त नगरपालिका वडा नं १२ र १३ मा लामो समयदेखि बसोबास रहेका अल्पसङ्ख्यक सोहान जातिको आयस्रोतको मुख्य आधार नै महाकालीको बगर बनेको छ ।

“बर्दियातिर हाम्रो समूदायका मानिसले सुन छान्ने काम गर्छन्”, उहाँले भन्नुभयो, “तर यहाँ सुन भेटिदैन र बालुवा छान्ने र गिट्टी कुट्नुको विकल्प छैन ।” आफूसहित श्रीमती, छोरा, बुहारी सबैजना गिट्टी कुट्नमा व्यस्त यो परिवारका लागि साढे दुई दशकदेखि महाकालीको बगर आम्दानीको स्रोत बनेको छ । यो परिवारले यसरी हरेक दिन खटिँदा मासिक रु २५ हजारसम्म कमाउने लक्ष्मी सोनाहले बताउनुभयो ।

“चामल किन्नेदेखि बिरामी हुँदा ओखती किन्नका लागि समेत यो परिवारले यही बगरमा दैनिक कडा परिश्रम गर्दै आएको छ”, लक्ष्मी सोनाहले रासससँग भन्नुभयो, “दिनभरको कमाइ नगरे साँझ विहान घरमा चुल्हो बल्दैन ।” चुनावको समयमा भोट माग्न आउने राजनीतिक दलका नेताहरुले समूदायको हितमा काम गर्ने भन्दै कैयन आश्वासन दिए पनि चुनाव जितेपछि भने बिर्सिने गरेको उहाँको गुनासो छ ।

त्यसैगरी पाँच वर्ष भारतको महाराष्ट्र र गुजरातमा मजदुरी गरेर स्वदेश फर्किनुभएका अशोक सोनाह पनि बगरमै मजदुरी गर्न व्यस्त हुनुहुन्छ । प्रत्येक वर्ष असोजदेखि जेठसम्म यो समूदायका अधिकांश सदस्यले बगरमै पसिना बगाउने उहाँको भनाइ छ ।

“हाम्रो तीन पुस्ता अहिले यही बगरमा व्यस्त छ”, उहाँले भन्नुभयो, “सरकारले हाम्रो जस्तो समूदायका व्यक्तिलाई सीप सिकाएर रोजगारी दिएको भए राम्रो हुन्थ्यो ।” अशोकले हजुरबुवादेखि आफूसम्म यही बगरमा काम गरिरहेको बताउनुभयो ।

अहिले महाकालीमा प्रतिट्रली बालुवा रु एक हजार र गिट्टी रु एक हजार आठ सयमा बिक्री हुन्छ । “पूरै परिवारले चार दिनमा एक ट्रली गिट्टी छान्न सक्छौँ”, उहाँले भन्नुभयो, “पहिले भुजेलातिर सङ्कलन गथ्र्यौ अहिले झोलुङ्गे पुल क्षेत्रतर्फ सरेका छौँ ।”

ओदालीका ५५ वर्षे चन्द्रकला सोनाह पनि बुहारी सुनितासँगै बगरमा गिट्टी कुट्न व्यस्त हुनुहुन्छ । “हाम्रो परिवारको दैनिकी त यही बगरका ढुङ्गासँग लड्नु हो”, सुनिताले भन्नुभयो, “बगरमा दिनभर काम गर्न पाइयो भने घरमा चुल्हो बल्छ ।”

दुई नातिलाई स्कूल पठाएर आफूहरु बगरमा आएको चन्द्रकला सोनाहले बताउनुभयो । “छोरो काम गर्न कतार गएको छ”, उहाँले भन्नुभयो, “खेतिपाती गर्न खेत नभएपछि बुहारी र म बगरमै काम गर्न आउँछौँ ।” उहाँले नौ महिना बगरमा पसिना बगाएपछि बाँकी समय गाउँघरमा मजदुरी गर्दै आएको बताउनुभयो ।

“केही वर्ष गाउँघरमा घर बनाउनेदेखि अरु काममा ज्याला मजदुरीसमेत गरेँ”, सुनिताले भन्नुभयो, “गाउँमा काम गरेको पैसासमेत समयमा नपाउने भएपछि फेरि बगरमै आए ।”

उहाँले केही समयअघि बाख्रापालन, कुखुरापालन तालिम सञ्चालनका लागि समूदायले पहल गरे पनि सरोकारवाला निकायबाट कुनै सुनुवाइ नभएको गुनासो गर्नुभयो । “गाउँमा सिलाइकटाइको सीप सिकेर काम गरौँ भन्दा पनि पाइन, त्यसैले बगरमै काम गर्नु परेको छ”, उहाँले भन्नुभयो ।

बगरमा हाल सोनाह समूदायको करिब ४० परिवार बालुवा छान्ने र गिट्टी कुट्ने काम गरिरहेको छ । महाकाली नदीको भुजेला क्षेत्रदेखि दोधारा चाँदनी झोलुङ्गे पुलसम्म तीन सयभन्दाबढी विपन्न परिवार अहिले बालुवा र गिट्टी छानिरहेको छ ।

यहाँका अधिकांश सोनाह जातिसँग खेतीयोग्य जमिन छैन भने यो समूदायका धेरै परिवार ऐलानी र नदी किनारका खाली जमिनमा टहरा बनाएर बसिरहेका छन् ।

सोनाह जाति पुस्ताँैदेखि यहाँ मजदुरी गरिरहेको भए पनि करिब एक÷डेढ दशकयता दलित, विपन्न र चौधरी समूदाय पनि बगरमै टहरा बनाएर मजदुरीमा गर्छन् । बगरमा आश्रय लिएर बालुवा, गिट्टी छानिरहेका कञ्चनपुरको बेलौरी नगरपालिका–८ कलकत्ताको जुगमनि चौधरीको दम्पती पनि यहीँ काम गरिरहेको छ ।

“बगरमा सङ्कलन खुलेकाबेला काम गर्न आउन थालेको आठ वर्ष भयो”, चौधरीले भन्नुभयो, “वृद्धावस्था हुँदा भारत गएर काम गर्न सकेनौँ र यही काम गरेर परिवारको खर्च चलाइरहेका छौँ ।”

यहाँको बेलौरी, बेल्डाँडी क्षेत्रका व्यक्तिहरु पनि बगरमै टहरा बनाएर काम गरिरहेका छन् । महाकाली वरपरको तटीय क्षेत्रका दलित एवं विपन्न समूदायका अधिकांश परिवार अहिले बगरमै सङ्घर्ष गरिरहेका छन् ।

यहाँ हरेक वर्ष भीमदत्त नगरपालिकाले नदीजन्य पदार्थ सङ्कलनका लागि ठेक्का दिँदै आएको छ । उक्त रोयल्टीवापतको रकम भीमदत्त र दोधाराचाँदनी नगरपालिकाले बाँडफाँट गर्दै आएका छन् ।

भीमदत्त नगरपालिका वडा नं १३ का अध्यक्ष रामबहादुर बोहराले लामो समयदेखि स्थानीय र जिल्ला बाहिरबाट समेत बगरमा बालुवा, गिट्टी जानेर जीविकोपार्जन गर्ने नागरिक धेरै रहेको बताउनुभयो । “कैलालीको टीकापुरदेखि बेलौरी, बेल्डाँडीबाट गिट्टी छान्न आउनेहरु रातभर बगरमै सुत्छन्”, अध्यक्ष बोहराले भन्नुभयो, “तटीय क्षेत्रका स्थानीय भने दिनभर बगरमा काम गरेर बेलुकी घर फर्कन्छन् ।”


Last Updated on: February 6th, 2023 at 12:36 pm
१४८ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया