बुधबार २० मंसिर २०८०

काठमाडौं । क्यानडाको जस्टिन ट्रुडो सरकारले भारतबाट गएका ७ सय विद्यार्थीलाई आफ्नो देश पठाउने निर्णय गरेको छ । क्यानडाको सीमा सुरक्षा बल एजेन्सीले यी सबै विद्यार्थीहरूलाई देश निकाला गर्ने सूचना जारी गरेको छ।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार यी सबै विद्यार्थी अध्ययन कार्यक्रम अन्तर्गत २०१८ वा पछि क्यानडा पुगेका थिए । भर्नाका क्रममा यी विद्यार्थीले पेश गरेका अफर लेटरहरू अनुसन्धानमा नक्कली भेटिएका थिए ।

रिपोर्टका अनुसार यस विषयमा केही समयदेखि अनुसन्धान चलिरहेको थियो । कतिपय विद्यार्थीले २ वर्षे डिप्लोमा कोर्स पनि पूरा गरेका छन् । त्यसपछि उनीहरूले श्रम स्वीकृतिका लागि निवेदन दिए । यदि उनीहरूले यो हासिल गरेको भए उनीहरूले क्यानडामा स्थायी बसोबासको स्थिति पनि प्राप्त गर्ने थिए।

यस घटनामा उनीहरूले अध्यागमन विभागमा कागजातहरू पनि बुझाउनु परेको थियो। उनीहरूले यी कागजातहरू पनि बुझाए। यहाँ उनीहरूको कागजात प्रमाणीकरण गर्दा ती नक्कली भेटिए।

समाचार एजेन्सी आईएएनएसको रिपोर्टका अनुसार यी विद्यार्थीहरूले अध्ययन भिसाका लागि जालंधरको एजुकेशन माइग्रेसन सर्भिसलाई सम्पर्क गरेका थिए। यो एजेन्सी ब्रजेश मिश्रा नामक एजेन्टले चलाएका छन् ।

ब्रजेशले भिसाका लागि प्रत्येक विद्यार्थीबाट १६ देखि २० लाख रुपैयाँ लिएको आरोप छ । यसमा प्रवेश शुल्क र अन्य शुल्कहरू पनि समावेश थिए। तर, यसमा हवाई टिकट र सुरक्षा निक्षेप समावेश गरिएको छैन।

भारतीय विद्यार्थीहरूले भर्ना प्रस्ताव पत्र पनि बुझाएका थिए। यो स्थायी बसोबास वा कार्य अनुमतिको लागि आवश्यक कागजात हो। भिसा जारी गर्नु अघि यी कागजातहरू नजिकबाट जाँच गरिन्छ। यसपछि अन्तर्वार्ता हुन्छ ।

पञ्जाबबाट अध्ययनको आधारमा विदेश जान चाहने विद्यार्थीहरूको ठूलो संख्यामा आवेदन अस्वीकृत हुन्छ। यसका मुख्य कारणहरू नक्कली बैंक स्टेटमेन्ट र जन्मदर्ता प्रमाणपत्र र शैक्षिक अन्तरबारे तयार गरिएका नक्कली कागजात हुन्। यस्ता घटना अनुसन्धानमा फसेका छन् ।

२०२०-२१ मा, अष्ट्रेलियाको गृह विभागले पञ्जाब, हरियाणासँग सम्बन्धित ६०० भन्दा बढी यस्ता घटनाहरू समात्यो, जसमा अष्ट्रेलियाको शिक्षा भिसा प्राप्त गर्न नक्कली कागजातहरू प्रयोग गरिएको थियो।

क्यानाडाली उच्चायोगले एक वर्षमा ह्यान्डल गर्ने यस्ता मुद्दाहरूको संख्या २,५०० भन्दा बढी छ। न्यूजील्याण्ड, बेलायत र अमेरिकी दूतावासहरूले पनि यस्तै घटनाहरू समातेका छन्। गत वर्ष क्यानाडाको भिसा अस्वीकार दर ४१ प्रतिशतले बढेको थियो। कोविड अघि यो १५ प्रतिशत थियो।

धेरै विज्ञहरूका अनुसार कोभिडका कारण २ वर्षदेखि आवेदन पेन्डिङमा छ । नागरिकता तथा अध्यागमनसम्बन्धी स्थायी समितिको नयाँ प्रतिवेदनअनुसार २०२१ मा अध्ययन भिसाका लागि २ लाख २५ हजार ४०२ आवेदन प्रशोधन भएका थिए र तीमध्ये ९१ हजार ४३९ अस्वीकृत भएका थिए।

कमलामाई (सिन्धुली) । पूर्वमा सेल्फी डाँडा, एक पोज फोटो डाँडामाथिको बुट्टेदार पर्खालको कभर लाएर खिच्न मन लाग्ने । पश्चिममा मन थिचेर राख्ने घनाजङ्गल, सुन्दर पहाडी प्राकृतिक दृश्य, सधैं हेरिरहन मन लाग्ने । उत्तरमा ऐतिहासिकस्थल सिन्धुलीगढी, दक्षिणको थुम्कामा धार्मिक महत्व बोकेको भद्रकाली मन्दिर ।

यात्राका लागि आकर्षक नागबेली घुम्तीले रमणीय विपी राजमार्ग र दायाँबायाँको बस्तीले मोहित बनाउने ढुङ्ग्रेभज्याङ । सिन्धुलीको कमलामाई नगरपालिका-२ मा ३० परिवारको बसोबास छ । मगर जातिको बाहुल्यता रहेको यस बस्तीमा १२ परिवारले सामूहिकरूपमा घरबास (होमस्टे) सञ्चालन गरेका छन् ।

जिल्लाकै पहिलो घरबासका रूपमा स्थापित भएको ‘भद्रकाली सामुदायिक होमस्टे’मा प्राकृतिक सौन्दर्यता, स्वच्छ हावापानी, स्थानीय अर्ग्यानिक परिकार, स्थानीयको सरलता, निश्चलता, सहयोगीपन, मुस्कानसहितको बोली र व्यवहारले सबैलाई लठ्ठ बनाउने गर्दछ । विसं २०७६ चैत २९ गतेदेखि सुरु भएको उक्त होमस्टे कोभिड-१९ को त्रासका कारण दुई वर्ष थलियो ।

अहिले पुन: पुरानै लयमा फर्किँदैछ । होमस्टेका अध्यक्ष चेतबहादुर थापामगरका अनुसार हालसम्म आन्तरिक र बाह्य गरी दुई सय पर्यटकले यहाँको आतिथ्यता ग्रहण गरिसकेका छन् । एक साँझ बिताउन आएका पर्यटक चार दिनसम्म बसेर जाने गरेका उनले सुनाए। जनमैत्री क्याम्पस भक्तपुरबाट नवराज गुरागाईँको नेतृत्वमा आएको २२ जनाको टोली होमस्टेमा एक साँझ बिताउन चाहन्थ्यो ।

तर, यहाँको आतिथ्यता, वातावरण र प्राकृतिक सौन्दर्यताबाट मोहित भएर चार दिन बसेर फर्कियो । “होमस्टेमा आउने पर्यटक स्थानीय अर्ग्यानिक परिकार खान रुचाउँछन् । लोकल कुखुरा, ढिडो, कोदोको सेलरोटी, फापरको फुलाउरा, मकै र भटमास, गुन्द्रुकको अचार, दही, दूध रोजाइमा पर्दछ”, अध्यक्ष थापामगरले भने, “एकपटक आएका पाहुना पटक-पटक आउनुहुन्छ ।”

होमस्टेमाथिको सेल्फी डाँडालाई व्यापारिक केन्द्र बनाइएको छ । होमस्टेअन्तर्गतको कार्यक्रम अनुरुप १७ परिवारले जिल्लामा पाइने स्थानीय कृषिजन्य उत्पादन बिक्री गर्छन् । जुनार, जुनारको जुस, सुन्तलतासहित मौसमी फलफूल, तरकारी, चिया, कफी, खाजाका विभिन्न परिकार यहाँ पाइन्छ । टाढाको यात्राबाट थाकेर आएका यात्रु होमस्टेमा बस्न पाएनन् भने यही स्थानमा एकछिन रोकिएर जुनार जुस पिउँछन्, खाजा खान्छन्, केहीबेर यात्राको थकान मेट्छन् र पोजपोजका तस्बिर खिचेर पुन: यात्रा तय गर्दछन् ।

पर्यटक होमस्टेमै आएर बस्छन् । एकपटकमा ५० जनासम्म अटाउने क्षमता छ । पर्यटकको चाहनाअनुसार बेलुकाको खानापछि यहाँ विशेषगरी मगर जातिको मौलिक नाच हेर्न पाइन्छ । होमस्टेले पर्यटकलाई सस्तो, सुलभ र पारिवारिक वातावरणले सहजतामात्रै थपिदिएको छैन । स्थानीयलाई रोजगारी पनि दिएको छ । स्थानीय उत्तमकुमारी आलेमगर अरु व्यवसायभन्दा होमस्टेमा फाइदा देख्छिन् ।

होमस्टे सञ्चालन तथा व्यवस्थापनसम्बन्धी तालिम तथा अन्य जिल्लाका होमस्टेको अवलोकन भ्रमण गरेकी उनी ढुङ्ग्रेभज्याङवासीको भविष्य होमस्टे व्यवसायले राम्रो बनाउनेमा विश्वस्त छिन् । ढुङ्ग्रेभज्याङको विकासमा विपी राजमार्ग वरदान सावित भएको छ । तीस वर्षअघिसम्म नुनदेखि सुनसम्म किन्न सिन्धुलीमाढी बजार पुग्नुको विकल्प थिएन ।

“राजमार्ग निर्माण अगाडि बढेपछि अन्यत्र ठाउँबाट आएका व्यक्तिले यहाँ किराना पसल चलाएका थिए । लगानी गरेर व्यापार, व्यवसाय गर्ने क्षमता भइनसकेका केही पुरुष वैदेशिक रोजगारीमा हानिए, कोही निर्वाहमुखी खेतीमा खटिए । गृहस्थी महिला घर धानेर बसे”, आलेमगरले भनिन्। राजमार्गमा सवारीसाधनको चाप बढ्न थालेसँगै घर-घरमा पानी, बत्तीको सुविधा थपियो ।

ठाउँको विकास भएसँगै स्थानीयमा चेतनाको स्तर बढ्यो । आफूले खाएर बचेको स्थानीय कृषिजन्य उत्पादन राजमार्ग छेउमा बसेर बेच्न थालेका छन् । तीन वर्षअघि मात्रै पर्यटकीय सम्भावना बोकेको यस बस्तीमा सामूहिक होमस्टे सञ्चालन गरिएको हो । यसका लागि कमलामाई नगरपालिका, कन्दमूल विकास केन्द्र, कृषि ज्ञान केन्द्र, उद्योग वाणिज्य सङ्घ, सिड्स नेपाल, श्री सिन्धुलीलगायत सङ्घसंस्थाको साथ र सहयोग रहेको उनले बताइन्।

“सबै परिवार मिलेर सामूहिक होमस्टे सञ्चालनमा ल्याएका हौं”, आलेमगरले भनिन्, “लगानी गर्नु नपर्ने, आफ्नो गाउँठाउँमा उत्पादन भएको सागसब्जी, फलफूल, लोक कुखुरालगायतका अन्य परिकार, जो परिवारका लागि दैनिक बनाइन्छ । होमस्टेमा आउने अतिथि यसैमा रमाउँछन् । काम खोज्दै भौंतारिनु नपर्ने, अरु व्यापार, व्यवसायभन्दा सजिलो, हरेक दृष्टिकोणले फाइदा र सुरक्षित यसैमा भएकाले हामी उत्साहित छौं ।”

होमस्टे सञ्चालन तथा व्यवस्थापनसम्बन्धी तालिम लिएकी र विभिन्न जिल्लामा रहेका होमस्टे भ्रमण गरेकी उनलाई आफ्नो ठाउँमा पनि होमस्टेले आर्थिक, सामाजिक र सांस्कृतिक रुपान्तरणमा टेवा पुग्ने, स्थानीयको जीवनस्तर उकासिने र दैनिक जीवनयापनमा परिर्वतन देखिन थालेको देख्दा खुशी लाग्छ । विमला थापामगरले २७ अतिथिको सेवा गरेर रु ३३ हजार सात सय आम्दानी भएको सुनाइन् ।

चुलोचौकामै सीमित रहेकी उनी होमस्टेमा सक्रिय भएर लागेपछि घरपरिवारको खर्च आफ्नै कमाइले धान्नसक्ने भएकी छन् । चन्द्रकुमारी जर्गामगरलाई पहिलोपटक अतिथि आउँदा अत्यास लागेको थियो । तर, अहिले उनमा धेरै परिर्वतन आएको छ । तालिम र अभ्यासले उनलाई साहसी बनाएको छ । घरदेखि टोलसम्म सरसफाइदेखि अतिथि सत्कार, थरि-थरिका परिकार बनाउन सिकाएको छ ।

छ कठ्ठा पाखो बारीमा कोदो, फापर, दलहनको खेती, बाख्रा, कुखुरापालनदेखि जुठेल्नोमा सागसब्जी लगाउन जर्गामगर आफैंले भ्याइरहेकी छन् । “यहाँको उत्पादन बिक्री गर्न कतै धाइरहनु पर्दैन । स्थानीयले सजिलै आम्दानी लिन सकिरहेका छन्”, उनले भनिन्। होमस्टेमा चार दिन बसेर फर्किएकी भक्तपुरकी सुभेच्छा भट्टराई यहाँको वातावरण, गाउँलेको व्यवहार र प्राकृतिक सुन्दरताले लोभ्याइरहने बताउँछिन् ।

स्याङजाको सिरुबारीबाट २०५४ सालमा सुरु भएको होमस्टे व्यवसाय हाल देशभरी फैलिएको छ । होमस्टे महासङ्घ बागमती प्रदेशका अध्यक्ष गोविन्दप्रसाद हुमागाईँका अनुसार हालसम्म सिन्धुलीसहित ६८ जिल्लामा होमस्टे सञ्चालनमा छन् । एक हजार पाँच सय होमस्टे संस्थागतरुपमा दर्ता छन् । देशभर २२ हजार घरमा होमस्टे सञ्चालनमा रहेको उनी बताउँछन् ।

बागमती प्रदेशमा मात्रै एक सय २५ होमस्टे संस्थागतरूपमा दर्ता छन् । यसमध्ये ७५ होमस्टे सामुदायिक र अन्य निजीरूपमा चलेको तथ्याङ्क छ ।


Last Updated on: March 18th, 2023 at 4:14 pm
१६१ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया