बुधबार २० मंसिर २०८०

नेपालीहरुले विदेशमा गएर धेरै दुख गर्नुपरेको छ: आशा लामा( भिडियाे )

काठमाडौं, १८ वैशाख । के खरबूजाले मधुमेह रोगीको रगतमा चिनीको मात्रा बढाउँछ? यो प्रश्न धेरै मधुमेह रोगीहरूको दिमागमा उठिरहेको हुनुपर्छ।

 

खरबूजा गर्मीमा निकै मनपराइने फल हो। खरबुजामा प्राकृतिक चिनी हुन्छ । यसमा पाइने पानीको कारणले यसले शरीरलाई हाइड्रेटेड मात्र राख्दैन, स्वास्थ्यलाई धेरै अचम्मको स्वास्थ्य लाभ पनि दिन्छ ।

 

जब हामीलाई मधुमेह हुन्छ, हामी एउटा कुरामा चिनी र क्यालोरीको मात्राको ख्याल राख्छौं। मधुमेह आहारमा के समावेश गर्ने र के समावेश नगर्ने हाम्रो सबैभन्दा ठूलो चिन्ता हो। तर, के मधुमेहका बिरामीले खरबूजाको सेवन गर्न सक्छन् ? खरबूजा खाँदा रगतमा चिनीको मात्रामा असर पर्छ ?

खासगरी गर्मीमा यस्ता मिठा फलफूल आउँछन्, जसलाई हामी सबै खान चाहन्छौँ । खरबूजाको सेवनले मधुमेहसँग सम्बन्धित केही जटिलताहरूको जोखिम कम गर्न धेरै मद्दत गर्छ। खरबूजामा मध्यम मात्रामा लाइकोपीन हुन्छ। यो एक शक्तिशाली एन्टिअक्सिडेन्ट हो। लाइकोपीनले हृदय रोगको जोखिम कम गर्न पनि मद्दत गर्छ। मधुमेह रगतमा ग्लुकोजको मात्रा बढेपछि लाग्ने रोग हो ।

 

खरबूजा खाँदा रगतमा चिनीको मात्रा बढ्छ ? भर्खरै काटिएको खरबूजाको सानो भाग मधुमेहका बिरामीहरूले खाँदा उनीहरूलाई धेरै तरिकामा फाइदा हुन्छ ! यद्यपि खरबूजाको ग्लाइसेमिक इन्डेक्स धेरै उच्च छ। थोरै मात्रामा सेवन गर्दा यसले मधुमेह रोगीलाई हानी गर्दैन। यसमा कम क्यालोरी र कार्बोहाइड्रेट पनि पाइन्छ, जसले गर्दा यसले तौल नियन्त्रण गर्न मद्दत गर्छ, जुन मधुमेह राेगीका लागि धेरै महत्त्वपूर्ण हुन्छ।


Last Updated on: May 1st, 2023 at 12:23 pm
३२८ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया