बिहिबार १९ माघ २०७९

एकाबिहानै प’हिरोले घर ब’गाएपछी भयो बी’चल्ली,छोरीको हात देखेपछि प’हिरोबाट निकालेर बचाए(भिडियो सहित)
July 15, 2021 8
facebook sharing button Sharetwitter sharing button Tweetemail sharing button Emailsharethis sharing button Sharemessenger sharing button Share

लगातार परिरहेको भारी बर्षाको कारण गुल्मीमा आएको प’हिरोले घर ब’गाउदा भौतिक तथा पशु चौपायको क्ष’ति। गुल्मी जिल्लाको रुरु क्षेत्र गाउपालिकाको वडा -४ को चैतामा असार -२४ गते गएको भि’षण प’हिरोले पशु चौपायलाई क्ष’ति गर्नुका साथै घर भ’त्किएर बस्ने बास समेत छैन ।खाना खाएर सुतिरहेका उनीहरुलाई के थाहा त्यो घरमा अन्तिम सुताइ हुन्छ भनेर,करिब बिहानको ५:०० बजेतिर ठुलो आ’वाज संगै घर माथिबाट प’हिरोले सबै च्या’पियो।संगै सुतेकी छोरीलाई पनि प’हिरोले पु’रेको थियो हात देखेर उसलाई तानेर बचाउन सफल भए भन्दै रुनुभयो पि’डीतहरु,गोठमा बाधेका भौसी बाख्रा सबै ब’गायो । हाम्रो अब घरबार लग्यो खाने अन्न छैन घर भ’त्कियो कहा जाने अब.? सबैको पि’डा निकै द’र्दनाक छ। घर बनाएर घरको भित्र पस्ने दिन शुभ साहित असार -२३ गते निकाले र घर पुजा गरेर खुसी हुदै घरमा सुतेका उनीहरुको सपना प’हिरो संगै बगेर गए।

काठमाडौं । काठमाडौँ महानगरपालिकाले कोभिड–१९ का कारण आर्थिक क्षेत्रमा परेको असरलाई सुधार गर्न आगामी आर्थिका वर्षका लागि कम्तीमा २० देखि ९० प्रतिशतसम्म कर छुटको व्यवस्था छ ।

कामपाको नवौँ अधिवेशनबाट पारित आर्थिक विधेयक, २०७८ मा कोभिड–१९ को प्रभावलाई मध्यनजर गरेर आव ०७६र०७७ देखिका सबै प्रकारका कर बक्यौतामा लाग्ने जरिवानामा छुटको व्यवस्था गरिएको छ ।

कामपा राजस्व विभागका प्रमुख डा शिवराज अधिकारीले कोभिड–१९ को प्रभावले होटल तथा पर्यटन क्षेत्रमा पर्न गएको असरलाई मध्यनजर गरेर आर्थिक वर्ष ०७८र०७९ को सम्पत्ति करमा थप ८० प्रतिशत छुट दिने र, सबै करदाताका लागि २०७८ पुस मसान्तसम्म सम्पत्ति कर चुक्ता गरेमा १० प्रतिशत छुट दिने व्यवस्था गरिएको बताए ।

यसैगरी घरधनीले बुझाउनुपर्ने बहाल कर रकमको १० प्रतिशत वा रु २५ हजारमध्ये जुन रकम कम हुन्छ सो रकम छुट हुनेछ । कामपा क्षेत्रभित्र व्यवसाय सञ्चालन गर्ने व्यवसायीले आफ्नो प्रयोजनका लागि सञ्चालन गरेको शौचालय सर्वसाधारणलाई निःशुल्क प्रयोग गर्न दिए व्यवसाय करमा ५० प्रतिशत छुट दिइनेछ । भीड हुने ठाउँ पहिचान गरेर महानगर र सेवा दिनेबीच सम्झौता भएपछि यसैका आधारमा छुट हुने व्यवस्था पनि कामपाले गरेको छ ।

कुनै सेवाका लागि सेवाग्राहीले शुल्क दस्तुर तिरेको तर कुनै कारणले काम हुन नसकेको अवस्थामा पाँच वर्षभित्र त्यस्तो शुल्कबाट सेवा लिने बेलाको शुल्कमा पहिले तिरेको शुल्क समायोजन हुने व्यवस्था गरिएको छ । सेवा लिनु नपर्ने भए शुल्क तिरेको तीन वर्षभित्र १५ प्रतिशत सेवा शुल्क कटाएर बाँकी रकम फिर्ता हुनेछ ।

कामपाले विगतबाट लिइँदै आएको करको दरमा वृद्धि नगरे पनि केही शीर्षक भने थपेको छ । राजस्व सङ्कलन कार्यलाई छिटो र प्रभावकारी बनाउनका लागि कामपाले गत असोज १ गतेदेखि कर सङ्कलन कार्य अनलाइन माध्यमबाट गर्दै आएको छ ।

कामपाले आव ०७८र०७९ का लागि रु १८ अर्ब ९५ करोड ७७ लाख १२ हजारको बजेट ल्याएको छ । बजेटमा कार्यालय सञ्चालन तथा प्रशासनिक क्षेत्रतर्फ रु तीन अर्ब ७५ करोड ७७ लाख, आर्थिक विकास क्षेत्रतर्फ रु ५५ करोड, सामाजिक विकासतर्फ रु दुई अर्ब ७० करोड, पूर्वाधार विकासतर्फ रु १० अर्ब ८० करोड र सुशासन तथा अन्तरसम्बन्धित क्षेत्रतर्फ रु एक अर्ब १५ करोड विनियोजना गरिएको छ । यही असार २५ गते नगरसभाबाट बजेट पास भएको हो ।


Last Updated on: July 15th, 2021 at 7:06 pm
२३५ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया