बुधबार १८ माघ २०७९

कुनै पनि फलको सेवन गर्नु मानिसको शरीरको लागी फाइदाजनक हुन्छ । हरेक फलको आफ्नो आफ्नो फाइदा हुने गर्दछन् ।किवी,अम्बा,नेसबरी,स्याउ आदि यस्ता फल छन् जसलाई खानको लागी सल्लाह दिने गरिन्छ । तर आज हामी जुन फलको बारेमा कुरा गर्न जाँदछौँ ती फलहरु खानमा स्वादिष्ट हुनुको साथसाथै स्वास्थ्यको लागी पनि एकदमै फाइदाजनक हुने गर्दछन् । अम्बा (बेलाउती)लाई अङ्ग्रजीमा guava भन्ने गरिन्छ ।

बेलाउती खानाले कयौँ बिमारीहरु ठिक हुने गर्दछन् । तपाई यो जानेर अच्चमित हुनुहुनेछ कि यो डाइबिटिज र थाइराइड जस्ता बिमारीलाई सँधै टाढा राख्ने गर्दछ । हेर्ने हो भने सबै मानिसलाई कोही एक न एक बिमारी त भएकै हुन्छ । तर तर दुनियाँ भरमा सबैभन्दा बढि मानिसहरु बिमारी डायबिटीज र थाइराइडको कारणले हुने गर्दछन् ।

मधुमेह र थाइरोइड रोग त्यस्तो हो जसलाई नियन्त्रण गर्नका लागी स्वस्थ जीवनशैली अनुसार जिउँनको लागी सल्लाह दिइन्छ। बेलाउतीको सेवन गरेर, व्यक्ति धेरै समस्याहरु बाट छुटकारा पाउन सक्छन्। आजको पोष्टमा, हामी बेलाउती खानुका के के फाइदा छन् भनेर कुरा गर्नेछौं।

यस्ता छन् बेलाउती खानुका फाइदाहरु

बेलाउती एक उच्च ऊर्जा खाना हो जसमा धेरै लाभदायक भिटामिन र खनिजहरू पाइन्छन् जुन हाम्रो मुटु, छाला, कपाल, दिमाग र हड्डीहरूका लागि लाभदायक हुन्छन्।

बेलाउतीमा भिटामीन B9 पाइने गर्दछ । जसले शरीरको केशिकाहरु र DNA एलाई सुधार गर्नमा सहयोग गर्दछ।

बेलाउतीमा पोटेशियम र म्याग्नीशियम भरपूर मात्रामा हुन्छ जसले मुटु र मांसपेशीहरूलाई बलियो राख्छ। मांसपेशीहरू र मुटुसँग सम्बन्धित रोगहरू बेलाउती खानबाट टाढा रहन्छन्।

भिटामिन सी र एन्टिआक्सिडन्ट्सको उच्च मात्राको कारण, यस फलमा रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढि हुने गर्दछ। शरीरको कमजोरी हटाउन यो फल भन्दा राम्रो अरु कुनै फल छैन। यसको सेवन गरेर, तपाईंको शरीरको थकान हटाइनेछ र नयाँ ऊर्जा आउन शुरू हुनेछ।

यस फलमा अवस्थित भिटामिन सीले हाम्रो शरीरको आइरनलाई सोस्ने गर्दछ । जसको कारण यो फल एनीमियाका बिरामीहरूको लागि वरदान साबित हुने गर्दछ ।

शरीरमा कोलेस्ट्रोलको मात्रा बढ्दा रोगहरूको खतरा बढ्दै जान्छ । बेलाउती खानाले कोलेस्ट्रोल नियन्त्रणमा रहन्छ। यसको नियमित सेवनले शरीरबाट नराम्रो कोलेस्ट्रॉलको मात्रा कम गर्दछ र राम्रो कोलेस्ट्रोल बढाउँदछ।

बेलाउतीमा भिटामिन ए र ई पाइन्छ जसले आँखा, कपाल र छालालाई पोषण दिने काम गर्दछ।यसमा फाइबरको उच्च मात्रा हुन्छ जुन मधुमेह बिरामीहरूका लागि लाभदायक हुन्छ।

बेलाउँतीमा ओमेगा ३ फ्याटका एसिडहरू हुन्छन् जुन हाम्रो मुटुको लागि लाभदायक हुन्छ। यसले हाम्रो शरीरमा रगतको संचारलाई सुधार गर्दछ।बेलाउतीले थाइराइडलाई पनि नियन्त्रण गर्दछ। सामान्य थाइराइडमा, डाक्टरहरूले प्रायः बेलाउती खाने सल्लाह दिन्छन्।

 


Last Updated on: July 19th, 2021 at 1:00 am
६९० पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया