सोमबार ०९ जेठ २०७९

कुखुराको भाले म`र्दा गाउँले मलामी गए, मालिकले कपाल फाले, नुन छोडे..हिन्दु परम्पराअनुसार अन्त्येष्टि गरे
August 6, 2021 654
280
Shares
facebook sharing button Sharetwitter sharing button Tweetemail sharing button Emailsharethis sharing button Sharemessenger sharing button Share
दाङको तुलसीपुरमा कुखुराको भाले मरेपछि त्यसका मालिकले कपाल मुण्डन गर्नुका साथै नुनसमेत छोडेका छन्।तुल`सीपुर उप-महानगरपालिका- १५ पहरुवा गाउँका ४६ वर्षीय शिव सुवेदीले पालेको भाले मरे`पछि हिन्दु परम्परा`अनुसार गाउँलेहरू म`लामी गई स्थानीय टैवा खोला`मा लगि अन्तिम संस्का`र गरेका छन्।

‘मैले १९ वर्ष १० महिना|सम्म पालेको भाले साउन १६ गते मर्‍यो,’ सुवेदीले सेतोपाटीसँग भने, ‘त्यो खबर थाहा पाएर गाउँलेहरू जम्मा हुनुभयो, २५ जना मला`मी भएर टौवा खोलामा भालेको अन्तिम संस्कार गर्‍यौं।’

भाले मरे`पछि मानिसको मृ`त्युजस्तै गरी गाउँलेहरूले खटमा भाले`लाई बोकेर खोलासम्म पुर्‍याएका थिए।गाउँले`हरूले जलाउन आवश्यक पर्ने काठ पनि लिएर आउनु`भएको थियो,’ सुवेदीले भने, ‘भालेलाई जलाएर सकेपछि हिन्दु परम्परा अनुसार मैले खोलामै क|पाल पनि मुण्डन गरेको हो।’

धेरै लामो समय|सम्म पालेको भालेलाई परिवारको सदस्य|जस्तै मानेर आफू र गाउँलेले त्यसको मृ`त्यु पछि शोक मनाएको सुवेदीले बताए।‘धेरै लामो समयसम्म पालेको हुँदा भाले परिवारको सदस्य`जस्तै थियो,’ सुवेदीले भने, ‘त्यसैले त्यसलाई काटे`र खाने कुरा सोच्नै सकेनौं।’

भाले म`रेपछि आफूलाई निकै दुःख लागेकाले भालेको सम्मान|का लागि हिन्दु परम्पराअनुसार अन्तिम संस्कार गरेको उनले बताए।‘दाहसंस्कार गर्ने समयमा ममात्रै होइन, गाउँका अरू दुई-तीन जना मानिस|हरूको पनि आँशु खसेको थियो,’ सुवेदीले भने।

अचेल चिनजानका मानिस`हरूले मान्छे मरे`को घरमा परम्परागत रूपमा चल्दै आएको ‘मानो मिसाउने’ कार्यक्रम छ कि छैन? भनेर सुवेदी|लाई सोध्दै आएका छन्।

‘धेरैले मलाई आजसम्म पनि गाली गर्नुहुन्छ। भाले म`रेको खबर पाएको भए हामी पनि मलामी जान्थ्यौं। किन थाहा नदिएको भनेर रिसाउ`नु हुन्छ,’ सुवेदीले भने, ‘सम्भावित कोरोना जोखि`मका कारण धेरैलाई खबर नगरिएको भनेर मैले जवाफ दिने गरेको छु। कतिपयले आज पनि फोन गरी मानो मिसाउने कार्यक्रम छ कि छैन भनेर सोध्नु हुन्छ। मैले छैन भन्दै आएको छु।’

मानिस सबैभन्दा बुद्धिमान प्राणी भएकाले आफूले पालेका पशुपंक्षी र जीवजन्तुलाई माया तथा सम्मान गर्नु सका`रात्मक कुरा भएको सुवेदीको तर्क छ।

‘धेरैले मलाई सकारात्मक कुरा गर्नुभएको छ,’ सुवेदीले भने, ‘कतिले भने हावा कुरा र काम नपाएकाहरू भन्ने गरेको सुनेको छु। मान्छेहरूले आफ्नो सोच`अनुसार त बोल्ने हुन्। मलाई मैले गरेको काममा सन्तोष छ।’

घरमै जन्मिएर हुर्किएको भाले २० वर्षसम्म पाल्छु भनेर सुवेदीले कहिल्यै सोचेका थिएनन्। सुरूमा उनले (ब्याड) बेलनका रूपमा उक्त भाले पालेर राखेका थिए।

एकाध वर्षपछि आफ्नो बुवाको पेन्सन घरमै पठाएर सहयोग गर्ने घोराहीका शिक्षक डोमकान्त अधिकारीलाई खुवाउन भनेर उनले त्यो भाले जोगाएर राखे। अधिकारी आफ्नो घरमा आउलान् र त्यो भाले का`टेर खुवाउँला भन्दाभन्दै ५/७ वर्ष बित्यो।

‘अधिकारी सरले जहिल्यै भोलि आउँछु भन्नुभयो, तर कहिल्यै आउनुभएन,’ सुवेदीले भने, ‘मैले उहाँलाई बाटो हेर्दा`हेर्दा थप ६/७ वर्ष बित्यो र भाले १४ वर्षको पुग्यो, तर उहाँ आउनु भएन।’

भाले १४ वर्षको पुगेपछि सुवेदीले पनि उक्त भाले नकाट्ने सोच बनाए। त्यसको पछाडि खास कारण थिएन। तै उनलाई एउटा भाले कति वर्ष बाँच्दो रहेछ? भन्ने कौतो`हुलता भयो। त्यसैले अब अधिकारी पाहुना`का रूपमा आए पनि अर्कै भाले खुवाउने सोचमा सुवेदी पुगे। सुवेदीको घरमा अधिकारी कहिल्यै आएनन्।

त्यसैले गर्दा भाले बाँचिरहन पायो। त्यस्तो गर्दागर्दै भाले १७ वर्षको पुग्यो। युट्युबरहरूले त्यसको सुइँको पाए। भालेको भिडिओ बनाए। त्यसैले १७ वर्षको पुग्दा सामाजिक सञ्जाल भाले भाइरल बन्यो। त्यही बीचमा भालेले ‘टार्जन’ नाम पनि पायो।

भालेकै कारण सुवेदी पनि चिनिए। त्यसैले सुवेदीले भालेको बारेमा गिनिज बुक अफ वल्ड रकेर्डमा नाम लेखाउन सकिन्छ कि? भनेर प्रयास पनि गर्न खोजेका थिए। तर, आफूले मेलोमेसो पाउन नकेको सुवेदीले बताए।

झन्डै २० वर्षमा सुवेदीले घरमा पालेका थुप्रै कुखुरा जन्मिए, हुर्किए, कति बेचे र कति रोगले मरे। उनीहरूका बारे सुवेदीले खासै वास्ता गरेनन्। तर, घरको सबैभन्दा बुढो भाले भने कहिल्यै रोगले थलिएन।

गाउँमा रोग लागेर सबैका कुखुराहरू धेरै पटक स्वाहा भए। असार महिनामा मात्रै सुवेदीले घरमा पालेकामध्ये ४१ वटा कुखुरा रोगले मरे। तर त्यो बुढो भालेलाई रोग लागेन।

‘त्यो भाले खुर्सानी धेरै खान्थ्यो। सायद उसको रोग प्रतिरोधी क्षमता बढ्यो कि,’ सुवेदीले भने, ‘मैले सुनेको छु, खुर्सानीले एन्टिबायोटिकको काम गर्छ रे!’

गत चैततिर मात्रै उक्त भालेको एउटा आँखा पाक्यो। तुलसीपुर बजारमा गएर सुवेदीले औष`धी किनेर ल्याए। उपचार गरे। तर, उसको आँखा निको भएन। एउटा आँखा नदेख्ने नै भयो। धेरै बुढो भइसकेको भाले पछिल्लो समय राम्रो`सँग हिँड्न पनि सक्दैनथ्यो। सुवेदी आफैंले त्यसलाई खोरमा भित्र-बाहिर गराउँदै आएका थिए।

‘मैले उसको विशेष निग`रानी गर्दै आएको थिएँ,’ सुवेदीले भने ‘खाना खाएको छ कि छैन भनेर मैले त्यस को भोजे पनि छामेर हेर्थे, तर,१६ गते बिहान उठेर हेर्दा भाले मरेको अवस्थामा फेला पर्‍यो।’

असारमा ४१ वटा कुखुरा मरेपछि बचेको त्यो एउटै बुढो भाले पनि मरेपछि अब सुवेदीको घरमा एउटा पनि कुखुरा बचेका छैनन्।‘गाउँ-घरमा बस्ने म भविष्यमा फेरि पनि अवश्य कुखुरा पाल्छु नै,’ सुवेदीले भने, ‘तर, अब त्यति वर्षसम्म भाले पाल्न सम्भव होला`जस्तो मलाई लाग्दैन।’ – नारायण खड्का ले लेख्नु भएको यो सामग्री सेतोपाटी बाट लिईएको हो ।


Last Updated on: August 7th, 2021 at 12:59 am
४४० पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया